Ferromanyetik malzemeler üzerindeki çatlakların manyetik yöntemle belirlenmesi
Crack detection on ferromagnetic materials by using magnetic techniques
- Tez No: 68985
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada MOH gibi, tanecik yönlendirilmiş silisyumlu demir malzemelerin üzerinde oluşabilecek çatlakların, manyetik yollarla tayin edilebilmesi için, manyetize edici sistem ve algılayıcıdan oluşan çatlak dedektörü yapılarak manyetik ölçme düzeneği kurulmuştur. MOH adındaki tanecik yönlendirilmiş silisyumlu demir malzemenin, üzerinde yapay olarak değişik çatlaklar oluşturulmuş ve manyetize edici sistem malzeme üzerinde tek doğrultuda gezdirilmiştir. Bunun sonucunda taranan bölge uzunluğunun, algılayıcının okuduğu sinyalin seviyesine göre değişim grafikleri çizilmiştir. Çatlağın şeklinin, genişliğinin, malzemenin kalınlığının ve frekansın algılayıcıda indüklenen sinyalin seviyesini nasıl değiştirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, çatlak bölgesinde iki farklı algılayıcının algılama karekteristikleri karşılaştırılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Ferromanyetik Malzeme / Manyetik algılayıcı / Tahribatsız test / Çatlak deteksiyonu / Hail etkili sensör / U- Çekirdek /Bobin
Özet (Çeviri)
In this study, a magnetic measurement circuit was constructed to detect surface cracks on a ferromagnetic Si-Fe materials Different cracks were made artificially on the sample then the magnetic sensor was slipped over on one direction on to the material. The output of the sensor versus sample length was plotted as a result of crack dedection. The artificial crack were made in different shape to model real crack system. Then, changing effects of shape and width of cracks, thickness of material and freguency were examined to optimize the output of the sensor. Finally, characteristics of two different sensors were compared to obtain an efficient non-destructive crack detection sensor KEY WORDS : Ferromagnetic Materials / Magnetic Sensor / Non-destructive testing / crack detection / Hall effect sensor / C-core / H-coil m