The effect of piceatannol on the reproductive system in male rats exposed to lead
Kurşun verilen erkek sıçanlarda üreme sistemi üzerine piceatannol'ün etkisi
  1. Tez No: 891211
  2. Yazar: TAYEB MOHAMMED BELKHIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Üreme sistemi sorunları, genellikle çevresel veya moleküler faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve doğrudan gelecek nesilleri etkileyebilir. Son araştırmalar, kurşun (Pb) gibi ağır metallere maruz kalmanın üreme sistemi ve sperm kalitesi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini vurgulamaktadır. Bu zararı en aza indirmek için doğal antioksidanlara yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışma, kurşun toksisitesine maruz kalan erkek sıçanların üreme sistemi üzerinde bir fenolik asit antioksidanı olan piseatanolün (PIC) düzenleyici etkilerini incelemektedir. Çalışma, 200-225 g ağırlığında 24 erkek Sprague Dawley sıçanı kullanılarak ve 4 gruba (n=6) ayrılarak gerçekleştirildi. Sıçanlara 28 gün boyunca günde 20 mg/kg dozunda intraperitoneal olarak kurşun asetat uygulandı. 15. günden itibaren 14 gün boyunca günde 5 mg/kg PIC verildi. 28. günün sonunda sperm sayısı, morfolojisi ve ALAD, SOD, CAT, T-GSH ve MDA gibi oksidatif stres belirteçlerinin yanı sıra FSH, LH ve testosteron seviyeleri analiz edildi. DNA hasarı tek hücre jel elektroforezi ile ölçüldü ve testis dokuları histolojik olarak incelendi. Deneyler, PIC'in antioksidan seviyelerini geri kazandırdığını, MDA'yı azalttığını ve testosteron ile FSH seviyelerini normale döndürdüğünü gösterdi. Pb maruziyetinin neden olduğu DNA hasarı, Pb+PIC grubunda önemli ölçüde azalarak kontrol seviyelerine yaklaştı. Histolojik analiz de doku yapısının kontrol grubuna benzer olduğunu ortaya koydu. Genel olarak, PIC'in kurşun maruziyetine uğrayan erkek sıçanlarda üreme sistemi üzerinde koruyucu bir etki gösterdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Reproductive system issues, which are often the result of environmental or molecular factors, could directly impact future generations. Recent research highlights that exposure to heavy metals, such as lead (Pb), can negatively affect the reproductive system and sperm quality. To mitigate this damage, studies have focused on natural antioxidants. This study explores the regulatory effects of piceatannol (PIC), a phenolic acid antioxidant, on the reproductive system of male rats exposed to Pb toxicity. A study was conducted using 24 male Sprague Dawley rats, weighing between 200-225 g, divided into 4 groups (n=6). Pb acetate was administered intraperitoneally at a dose of 20 mg/kg/day for 28 days. From the 15th day, PIC was administered at 5 mg/kg/day for 14 days. On day 28, sperm count, morphology, and oxidative stress markers such as ALAD, SOD, CAT, T-GSH, and MDA were analyzed, along with FSH, LH, and testosterone levels. DNA damage was measured using single-cell gel electrophoresis, and testis tissues were examined histologically. The experiments found that PIC helped restore antioxidant levels, reduced MDA, and normalized testosterone and FSH levels. DNA damage caused by Pb exposure was significantly reduced in the Pb+PIC group, becoming similar to control levels. Histological analysis also revealed tissue structure resembling the control group. Overall, PIC demonstrated a protective effect on the reproductive system by reducing lipid peroxidation, preventing DNA damage, and normalizing hormone levels in Pb-exposed male rats.