Rektal kanser tedavi etkinliğinin takibinde kullanılabilecek aday tümör belirteçlerin gen ifadelenmesinin araştırılması
Investigation of gene expression of the candidate tumor markers that can be used for follow up the effectiveness of rectal cancer treatment
  1. Tez No: 689886
  2. Yazar: FATMA DEMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN MUAYAD SAİD, DOÇ. DR. YASEMİN SOYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Neoadjuvan tedaviye direnç veya hastalık nüksü; hipoksi, apoptoz veya otofajiye uyum nedeniyle gelişmektedir. Apoptoz inhibitörü olarak survivin, otofajik yolda pozitif bir regülatör olan Beclin 1 ve tümör doku hipoksisi ile ilişkili hipoksi ile indüklenebilir faktör-lα (HIF-lα) ve karbonik anhidraz 9 (CA9) gen ürünleri etki ettikleri apoptoz, otofaji ve hipoksik yolaklar ile tedaviye direnç gelişmesine neden olabilirler. Bu çalışmada, lokal ileri evre rektal kanserde (RK), neoadjuvan tedaviye yanıtı izlemeye yardımcı olabilecek bu potansiyel tümör belirteçlerinin gen ifadelenmesindeki değişmeler izlenerek tedaviye direnç üzerindeki etkilerinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya neoadjuvan tedavi alan lokal ileri evre RK'li 25 hasta dahil edildi. Taze doku ve kan örneklerinde Beclin 1, survivin, HIF-lα ve CA9 gen ifadelenmesi ve protein seviyeleri analiz edildi. Hastaların tümör evrelemesi ve regresyon derecesi ile bu belirteçlerin ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Tümör regresyon derecesine göre neoadjuvan tedaviye yanıt veren grupta daha yüksek kan CA9 gen ifadelenme seviyeleri ve daha düşük kan HIF-lα protein seviyeleri bulundu. Hastalarda neoadjuvan tedavi sonrası, doku Beclin 1 ve kan survivin gen ifadeleri ve doku CA9, kan Beclin 1 ve kan HIF-lα protein seviyeleri önemli ölçüde azaldı. Sonuç: Beclin 1, survivin, hipoksi ile indüklenebilir faktör-1 alfa ve karbonik anhidraz 9'un uygulanan neoadjuvan tedavi yaklaşımının etkilerinin tahmininde fayda sağlayabilecek potansiyel belirteçler olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The disease recurrence or resistance to neoadjuvant treatment develops due to the adaptation to hypoxia, apoptosis or autophagy. Survivin as being one of the inhibitor of apoptosis, Beclin 1 which is a positive regulator in the autophagy pathway, and hypoxia-inducible factor-1α (HIF-1α) and carbonic anhydrase 9 (CA9) which are associated with tumor tissue hypoxia and their gene product may be related with resistance to treatment by apoptosis, autophagy and hypoxic pathways that they affect. Thus, we aimed to illuminate the effects on treatment resistance by following changes in the gene expressions of these potential tumor markers that may help to monitor the response to neoadjuvant treatment in locally advanced rectal cancer (RC). Method: Twenty-five patients with locally advanced RC received neoadjuvant therapy were included in the study. Gene expression and protein levels of Beclin 1, survivin, HIF-1α and CA9 were analyzed in fresh tissue and blood samples. The relationship of these markers with tumor staging and regression grade of patients were evaluated. Results: Higher blood CA9 gene expression levels and lower blood HIF-1α protein levels were found in the group responded to neoadjuvant treatment according to tumor regression grade. After neoadjuvant treatment in patients, tissue Beclin 1 and blood survivin gene expressions, and tissue CA9, blood Beclin 1 and blood HIF-1α protein levels decreased significantly. Conclusion: Beclin 1, survivin, hypoxia-inducible factor-1 alpha and carbonic anhydrase-9 were considered as potential markers that might provide benefit in the prediction of the effects of the applied neoadjuvant treatment approach.