Ankara'da yayılış gösteren karaçamlarda (Pinus nigra Arnold) ağır metal birikiminin belirlenmesi
Determination of heavy metal accumulation in black pines (Pinus nigra Arnold) spreading in Ankara
  1. Tez No: 689900
  2. Yazar: HASAN CAN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM OSMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Ankara kentinde yayılış gösteren Pinus nigra Arnold bitkisi kullanılarak kent genelinde sanayi, yol kenarı, şehir içi ve kontrol bölgelerinden toplanan Pinus nigra Arnold'a ait yaprak, kök, kabuk ve toprak örneklerinde ağır metallerin (Al, Cr, Cd, Cu, Fe, Zn, Mn, Pb, Ni ) yoğunlukları tespit edilmiştir. Yaptığımız çalışmayla ülkemizin başkenti Ankara ilinin ağır metal kirlilik düzeyinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda belirlenen bölgelerden alınan toprak ve bitki numuneleri laboratuvarda bir takım ön işlemlerden geçirildikten sonra ICP-OES cihazında ağır metal analizleri yapılmıştır. Bitki kısımları ile topraktan elde edilen metal verileri, SPSS 22 İstatistik Paket Programı ve Microsoft Office Excel programı kullanılarak ANOVA testi ve istatistiksel karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuç olarak bu bölgelerin aralarında anlamlı farklılıkların varlığı belirlenmiş, yıkanmamış ve yıkanmış yaprakların aralarında ağır metallerin konsantrasyonları açısından farklılıklar görülmüştür. Elde edilen veriler incelendiğinde, ağır metallerin konsantrasyonunun özelikle sanayi bölgesindeki bitki kabuklarında yüksek olduğu belirlenmiştir. Son olarak, kentlerde yaygın olarak dağılım gösteren P. nigra'nın ağır metal kirliliğinin belirlenmesinde biyomonitör olabilirliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, concentrations of heavy metals (Al, Cr, Cd, Cu, Fe, Zn, Mn, Pb, Ni) in the leaf, bark and soil samples of (Pinus nigra Arnold) from industrial sites, roadsides, inner city and control areas were determined with a focus on the city of Ankara. Our study aims to determine the level of heavy metal pollution in Ankara, the capital of Turkey. In this direction, the collected plant and soil samples have been pre-processed in the laboratory, and heavy metal analysis has been made in the ICP-OES device. ANOVA test and statistical comparisons have been conducted by using SPSS 22 Statistics Package Program and Microsoft Office Excel on the data obtained from plant parts and soil. As a result, it is indicated that there are significant differences between these regions in terms of heavy metal concentration in the unwashed and washed leaves. When the data are examined, it is determined that the concentration of heavy metals is especially high in the plant barks taken from the industrial zone. It is also concluded that P. nigra, which is widely common in urban areas, can be seen as a biomonitor in the determination of heavy metal pollution.