Bağlum'da (Ankara) yayılış gösteren step formasyonunun floristik yönden araştırılması
The Floristik research of distribution of step formation Bağlum (Ankara)
  1. Tez No: 34627
  2. Yazar: MELAHAT YORGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
BAĞLUM'DA (ANKARA) YAYILIŞ GÖSTEREN STEP FORMASYONUNUN FLORİSTİK YÖNDEN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Melahât YORGUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KASIM - 1994 ÖZ Bu araştırma Bağlum' da (ANKARA) yayılış gösteren step formasyonunun florasını kapsamaktadır. 1991-1992 yıllan arasında toplanan 680 bitki örneğinin incelenmesi sonucu 56 familya, 192 cins, 296 tür ve tür altı takson tesbit edilmiştir. Endemik taksonların sayısı ise 49 (%17)'dur. Bu taksonların bitki coğrafyası bölgelerine göre dağılımı ; Iran - Turan elementi 95 (% 32), Akdeniz elementi 18 (% 6), Avrupa - Sibirya elementi 6 (%2), geniş yayılışlı 75 (% 26) ve bilinmeyenler 102 (% 34)'dir. En fazla takson içeren familyalar; Fabaceae 38 (% 13), Asteraceae 34 (% 11), Poaceae 26 (% 9), Lamiaceae 23 (% 8), Brassicaceae 22 (% 7) En fazla takson içeren cinsler ; Asiragaius 11 (%4), Centaurea 7 (% 2) Salvia 6 (% 2) Alyssum ve S/7ene 5 (% 2)'dir.
Özet (Çeviri)
THE FLORISTIK RESEARCH OF DISTRIBUTION OF STEP FORMATION BAĞLUM (ANKARA) (M.Sc. Thesis) Melahat YORGUN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY NOVENBER - 1994 ABSTRACT This research includes the distribution of step flora formation Bağium (ANKARA). 192 genus and 296 takson species and subspecies have been identifed the collection and examination of 680 plant examples between the years 1991 - 1992 56 plant families. The number and rate of the endemic taxa are 49 is (% 17). The distribution of taxa according to the geographical areas are as fallows; Iran - Turanian 95 (% 32), Mediterranian 18 (% 6), Euro - Siberian 6 (% 2) unknown 102 (% 34), and cosmopolits 75 (% 26). The families Which includes the most taxon rate; Fabaceae 38 (% 13) Asteraceae 34 (% 11), Poaceae 26 (% 9), Lamiaceae 23 (% 8), Brassicaceae 22 (% 7). The genus that includes the most taxa; Astragalus 1 1 (% 4), Centaurea 7 (% 2), Salvia 6 (% 2), Alyssum and Silene 5 (% 2). n