Edremit Körfezi balıklarının taksonomik konumu ve biyolojik özellikleri
The Taxonomic status and biological characters of fishes in Edremit bay
- Tez No: 68991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TORCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZ EDREMİT KÖRFEZİ BALIKLARININ TAKSONOMÎK KONUMU VE BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ Zeliha AKA Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hatice TORCU) Balıkesir, 1998 Bu araştırma, Ağustos 1996-Eylül 1997 tarihleri arasında Edremit Körfezi (Altınoluk, Ayvalık, Burhaniye)'de yapılmıştır. İncelemede 38 famiyaya ait 68 tür saptanmış olup, bunlardan 9 tür kıkırdaklı ve 59 tür kemikli balıklara aittir.Körfezdeki balık türleri sistematik ve biyolojik olarak incelenmiş, ayrıca türlerin tayin anahtarı da oluşturulmuştur. Elde edilen türlerin morfometrik ve meristik karakterleri belirlenmiş; metrik karakterlerin ölçümünde 0.05 mm hassasiyetli kumpas, meristik karakterlerin saptanmasında ise binoküler kullanılmıştır. Renk kayıtlan tesbit işleminden önce yapılmış ve fotoğrafların materyal taze iken çekilmesine özen gösterilmiştir. Örnek sayısı 5 ve üzerindeki türler için vücut oranlan %95 güven aralığında hesaplanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Edremit Körfezi/Sistematik/Biyoloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE TAXONOMIC STATUS AND BIOLOGICAL CHARACTERS OF FISHES IN EDREMİT BAY Zeliha AKA Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (Master Thesis/Supervisor: Assist. Prof. Hatice Torcu) Balıkesir-Türkiye, 1998 This investigation was carried out in Edremit Bay (Altınoluk, Ayvalık, Burhaniye) between August 1996-September 1997. In this investigation, 68 species belonging to 38 families were determined and of these, 9 species of cartilagous fishes and 59 species of bony fishes have been. Systematics and biological characters of fish species were investigated. In addition, an identification key for all the species examined was formed. Morphometric and meristic characters were determined; morphometric characters were taken with a dial-caliper of 0.05 mm accuracy, meristic characteristics were determined with binocular. Coloration characters were recorded before preservation and photographs were taken with a great attention in fresh materials. Body ratios of species sampled with five individuals and more were calculated using 95% confidence limit. KEY WORDS: Edremit Bay/Systematic/Biology