18 yaş ve üzeri yetişkin bireylerde maneviyatın ve bazı bireysel, ailesel özelliklerin intihar riski üzerine etkisi
The effect of spirituality and certain individual and familial characteristics on the risk of suicide in adults aged 18 or over
  1. Tez No: 689920
  2. Yazar: HATİCE NERGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma 18 yaş ve üzeri yetişkin bireylerde maneviyatın ve bazı bireysel, ailesel özelliklerin intihar riski üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini 627 kişiden oluştu. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Maneviyat Ölçeği ve İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) kullanılarak online paltformda toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, Spearman Sıra Korelasyon Katsayısı, Non-Parametrik Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis-H Testi kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 27.71±8.81 ve yaş aralığının 18-61 arasında olduğu belirlendi. Katılımcıların İOÖ toplam puan ortalamasının 71.78±8.59 (52-101) olduğu belirlendi. Katılımcıların Maneviyat Ölçeği toplam puan ortalaması 105.99±17.77 (45-135) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The descriptive-correlational study was conducted to examine the effectvof spirituality and certain individual and familial characteristics on the risk of suicide in adults 18 aged or over. The study sample included 627 individuals. The study data were collected in an online platform using a personel information form, The Spirituality Scale and The Suicide Probability Scale (SCS). The data were analyzed using descriptive statistics, Spearmean's Rank Correlation Coefficient, Nonparametric Main Whitney U Test and Kruskal Wallis U Test.The participants' mean age was 27.71±8.81, ranging from 18 to 61.