Development of antimicrobial mucoadhesive oral films containing olive leaf extract and microencapsulated thyme essential oil
Zeytin yaprağı ekstraktı ve mikrokapsüllenmiş kekik uçucu yağı içeren antimikrobiyal mukoadezif oral filmlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 689933
  2. Yazar: KÜBRA POTUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yapılan çalışmalarda uçucu yağın viral zarfları ve konakçı hücreye absorbe veya girişlerini sağlayan mask viral komponentleri etkilediği belirlenmiştir. İçerdiği doğal bileşikler sayesinde zeytin ağacı yapraklarının antioksidan, antitrombotik ve bağışıklık sistemini dengeleyici etki gibi bir çok biyolojik aktivitelerinin bulunduğu bilinmektedir. Mukoadezif taşıyıcı sistemler diğer oral taşınım sistemlerine göre bir çok yönden daha avantajlıdır, etken maddeyi kontrollü ve tahmin edilebilir bir şekilde serbestleştirmesiyle tedavi edici yanıt sağlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı kekik yağının kalsiyum aljinat mikrokapsülleri haline getirilmesi, sonrasında ise zeytin yaprağı özütü içeren mukoadezif film formülasyonu ile solvent-casting metoduyla film oluşturulmasıdır. Çalışma sonucunda mikroenkapsülasyon teknolojisi ve mukoadezif film teknolojilerinin bir arada kullanıldığı bir ürün geliştirilmiştir. Enkapsülasyon işlemi ve mukoadezif film formülasyonu optimizasyonu için deney tasarımları, Box-Behnken tasarım yöntemi kullanılarak Design-Expert yazılımı ile yapılmıştır. Emülsiyon çözeltisinin akış hızı, uygulanan potansiyel fark ve mesafe parametrelerini içeren elektrosprey proses parametrelerinin ortalama mikrokapsül çapı, enkapsülasyon verimliliği ve enkapsülasyon performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Previous literature studies determined that essential oil affects viral envelopes and masks viral components that allow them to absorb or enter the host cell. Due to the natural compounds contain olive tree leaves, it has many biological activities such as antioxidant, antithrombotic, and immune system balancing effects. Mucoadhesive delivery systems are more advantageous than other oral delivery systems in many ways. The therapeutic response is provided by releasing the active substance in a controlled and predictable manner. Oral intake of antioxidants causes the hepatic first passage and the enzymes in the digestive system to degrade and decrease their activity. To prevent this, in this research, a novel dual-carrier system, which consists of both encapsulation and mucoadhesive film technologies, was developed. This study aimed to transform thyme essential oil (TEO) into calcium alginate microcapsules and then integrate them into olive leaf extract (OLE) loaded mucoadhesive film prepared by the solvent casting method. Experimental designs for the encapsulation process and optimization of mucoadhesive film formulation were made with Design-Expert software using the Box-Behnken design method. The effects of the electrospraying process parameters including flow rate of the emulsion solution, applied potential difference, and distance parameters on average microcapsule diameter, encapsulation efficiency, and encapsulation yield were investigated.