Balıkesir çevresindeki karayollarında esnek üstyapı bozulmalarının araştırılması üzerine bir araştırma
A Study on investigation of flexible pavement deteriorations of highways in Balıkesir environs
- Tez No: 68997
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
öz BALIKESİR ELI ÇEVRESİNDEKİ KARAYOLLARINDA ESNEK ÜSTYAPI BOZULMALARININ ARAŞTIRILMASI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Ayhan ARIK Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Y.L. Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Turgut ÖZDEMİR) Balıkesir, 1998 Günümüzde, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli temel ihtiyaç maddeleri yanında, ulaşım ihtiyacı da vazgeçilmez bir yer edinmiştir. Ulaşım, farklı şekillerde sağlanabilmekte, ancak tüm dünyada ve ülkemizde büyük yoğunluğu karayolu ile karşılanmaktadır. Dolayısıyla karayolu ve en önemli bileşeni olan üstyapıya gerekli özen ve önemin gösterilmesi gerekir. Karayolları çok yüksek maliyetlerle inşa edilmekte, ancak gerekli kontrol ve bakım yapılmadığı takdirde hizmet ömründen önce bozulup, yenilenmesi gerekmektedir. Karayolunun hesaplanan hizmet ömrü boyunca, bozulmadan ihtiyaçlara cevap verebilmesi, tam anlamıyla işleyen üstyapı yönetim sistemi ile sağlanabilecektir. Bu tez kapsamında Balıkesir ili çevresinde seçilen yollarda incelemeler yapılmış ve mevcut yüzey bozulmaları tespit edilmiştir. Yapılan incelemelerde çok fazla kesimde üstyapı bozulmaları olduğu ve bazılarının ileri düzeylere ulaştıkları görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Karayolu / Üstyapı / Esnek Üstyapı / Üstyapı Yönetim Sistemi / Esnek Üstyapı Bozulmaları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON INVESTIGATION OF FLEXIBLE PAVEMENT DETERIORATIONS OF HIGHWAYS IN BALDXESIR ENVIRONS Ayhan ARIK Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (M.Sc. Thesis / Supervisor : Prof. Dr. Turgut ÖZDEMİR) Balikesir, 1998 Nowadays, transportation needs, besides the basic materials that man needs in order to survive, have had on inevitable place in human's life. Although transportation may be achieved in various ways, highways make most of it in all the world and our country. Hence, highway and its most important component being pavement, are structures which require specific care and importance. Highways, being built at very high costs need renovation before the design life unless the required control and maintenance is conducted. Serviceability of the highways within its determined design life can be fully achieved by the pavement management system in progress. In this thesis content, investigations on highways in Balikesir Environs have been performed and existing surface deteriorations have been determined. The conducted investigations have revealed that pavements have deteriorated in too many- regions and some of them reached to substantial levels. KEY WORDS : Highway / Pavement / Flexible Pavement / Pavement Management System / Flexible Pavement Deterioration m