Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü ve çevresinin flora ve vejetasyonu
The flora and vegetation of Balıkesir University Çağış Campus area and its environment
- Tez No: 68998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZ BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ ÇAĞIŞ KAMPUSU VE ÇEVRESİNİN FLORA VE VEJETASYONU Berna SANÖN Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Doç. Dr. Fazıl ÖZEN) Balıkesir, 1998 Araştırma alanı olarak seçilen“Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampusu ve Çevresi”Balıkesir ilinin güneydoğusunda, Balıkesir-Bigadiç karayolu üzerinde ve Balıkesir 'e 21 km. uzaklıktadır. Fitocoğrafik olarak Akdeniz (Mediterranean) floristik bölgesine girmektedir. Bölgede Kışı Buzlu Akdeniz iklimi görülmektedir. Buna bağlı olarak Akdeniz ikliminin karakteristik bitkileri florayı ve vejetasyon katlarını oluşturmaktadır. Araştırma süresince bölgeden toplanan 400 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 62 familya ve 206 cinse ait 267 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Bunların 39 tanesi Bl karesi için yeni kayıttır. Taksonlarm fitocoğrafik bölgelere göre dağılışı; Akdeniz % 19.86, Avrupa- Sibirya % 8.23, İran-Turan % 2.99, ve birden fazla bölgeli % 68.92 'dir. Türlerin familyalara göre dağılışı ise; Asteraceae % 9.73, Poaceae % 8.99, Fabaceae % 6.74, Lamiaceae % 6.36, Apiaceae % 6.0, Boraginaceae % 5.61, Rosaceae % 4.11, Rubiaceae % 3.74, Liliaceae % 3.37, Brassicaceae % 2.99, Caryophylaceae % 2.62, Ranunculaceae % 1.89, diğerleri % 37.85 şeklindedir. Araştırma alanının vejetasyonu Braun- Blanquet metoduna göre çalışılmışür Çalışma sonucunda çalı vejetasyonunun Paliuro-Quercetwn infectoriae, orman üvejetasyonunun ise Phillyreo-Pinetum brutiae birlikleri ile temsil edildiği tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Balıkesir / Çağış Kampus Alam / Flora Vejetasyon / Bitki Birliği III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE FLORA AND VEGETATION OF BALIKESİR UNIVERSTY ÇA?IŞ CAMPUS AREA AND ITS ENVIRONMENT Berna SANÖN Balıkesir Universty, Institute of Science, Department of Biology (M.sc. Thesis/ Supervisor : Ass. Prof. Dr. Fazıl ÖZEN) Balıkesir-Turkey, 1998“Balıkesir University Çağış Campus Area and its Environment”which has been chosen as the research area is located at the southeast of the city of Balıkesir, nearby Bahkesir-Bigadiç road and is 21 km. away from Balıkesir. It is fitogeographically included in Mediterranean floristic region. The area has Mediterranean climate with icy winter. So, the characteristic plants of Mediterranean climate constitute flora and vegetation layer. During the research, 400 specimens have been collected and 267 Taxa belonging to 62 families and 206 Genera have been determined from the study area. Thirty nine of these are new record for Bl square of Turkey Flora. The distribution of taxa with respect to fitogeographic region are; Mediterranean 19.86 %, Euro- Siberian 8.23 %, Irano-Turanien 2.99 % and more than one region 68.92%. The distribution of species with respect to families, on the other hand are; Asteraceae 9.73 %, Poaceae 8.99 %, Fabaceae 6.74 %, Lamiaceae 6.36 %, Apiaceae 6.0 %, Boraginaceae 5.61 %, Rosaceae 4.11 %, Rubiaceae 3.74 %, Liliaceae 3.37 %, Brassicaceae 2.99 %, Caryophylaceae 2.62 %, Ranunculaceae 1.89 % and the others 37.85 %. IVThe vegetation of the research area has been studied by Braun method. This work consequently, reveals that bush vegetation is represei Paliuro-Qurecetum infectoriae and, forest vegetation is represented by, PM/re! Pinetum brutiae associations. KEY WORDS : Balıkesir / Çağış Campus Area / Flora / Vegetation / Association