Balaban dağı (Balıkesir/Dursunbey) ve çevresindeki geofit bitkiler üzerine morfolojik ve ekolojik çalışmalar
Morphological and ecological studies on geophyte plants in Balaban mountain (Balikesir/Dursunbey)
- Tez No: 613776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalısmada Balaban Dağı (Balıkesir/Dursunbey) ve çevresindeki geofit bitkiler tespit edilerek, türlerin morfolojik ve ekolojik özellikleri ortaya konmustur. Çalısma sonucunda 20 familyaya ait 43 cins ve 63 takson tespit edilmiştir. Bunlardan 7 tanesi Türkiye için endemiktir. Araştırma alanında en fazla taksona sahip familyalar; Asparagaceae (12), Orchidaceae (10) ve Iridaceae (9) familyalarıdır. Alanda en çok türe sahip cinsler ise; Crocus L. (4), Muscari L. (4) ve Ornithogalum L. (3) cinsleridir. Alanda tespit edilen taksonların % 35' i tuberli, % 30' u soğanlı, % 21'i rizomlu ve % 14' ü kormludur. Morfolojik çalısmalarda bitki kısımlarının biometrik ölçümleri yapılarak türlerin morfolojik tanımlamaları yapılmıstır. Ekolojik çalısmalarda ise, türlerin yetisme ortamlarından alınan toprak örneklerinin, fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmistir. Ayrıca, araştırma alanındaki türlerin tehlike kategorileri ile türleri tehdit eden faktörler ortaya konmuş ve bu tehditlere karşı korma önerileri getirilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, by determining the geophyt plants in and around Balaban Mountain (Balıkesir-Dursnubey), the morphological and ecological features of their species have been studied. At the end, 20 families, 43 genus and 63 taxa have been identified. 7 of them are endemic to Turkey. Asparagaceae (12), Orchidaceae (10) and Iridaceae (9) families are those which have the most taxa and Crocus L. (4), Muscari L. (4) and Ornithogalum L. (3) are those which have the most species in the research area. The composition of the taxa found in the area are; 35 % tuber, 30 % bulb, 21 % rhizome and 14 % corm. In the study, the species has been morphologically identified by making biometric measurements of the plants. In the ecological part of the study, the physical and chemical features of the soil samples taken from the natural environment of the species have been identified. Besides, the threat categories and the types of the factors threatening the species have been underlined. The suggestions for the protection measures against for these threats have also been made.