Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti suçu
Narcotic drugs and psychotropic substances
- Tez No: 690033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Uyuşturucu veya uyarıcı maddeler çok eski tarihlerde ilk olarak tıp alanında kullanılırken daha sonrasında keyif almak amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde toplum sağlığını ve kamu barışını alenen tehdit eden bu maddelere yönelik uluslararası ve ulusal düzenlemeler yapılmıştır. Bu tez çalışmasında ülke sınırları içinde gerçekleştirilen veya gerçekleştirilmeye teşebbüs edilen uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti suçu incelenecektir. Bu tez çalışmasında, ilk olarak kanuni düzenlemeler incelenmiş olup sırasıyla, bazı ülkelerin iç hukukunda uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti suçuna yönelik ne tür düzenlemeler olduğuna ilişkin bilgiler paylaşılmıştır. Daha sonra suçun konusunu oluşturan uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin çeşitleri, tanımları, kullanım şekilleri ve etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu incelemelerin ardından, tüm dünyayı tehdit eden bu suç için uluslararası mecrada yapılan sözleşmeler ve bu suç ile mücadele etmek adına kurulan uluslararası örgütler kriminolojik sıra ile incelenmiştir. Devamında, suçun unsurları, cezanın ağırlaşmasına neden olan nitelikli haller, cezayı ortadan kaldıran veya daha az ceza verilmesini öngören etkin pişmanlık hükümleri ile teşebbüs, içtima ve iştirak gibi suçun özel görünüş biçimleri; Yargıtay kararları, makaleler, doktrin ve kişisel görüşler ile detaylı bir inceleme sonucu farklı perspektiflerden bakılması amaçlanmıştır. Müteakiben, kovuşturma usulüne, yetkili ve görevli mahkemelere, bu suç sonucunda uygulanacak olan yaptırımlara ve güvenlik tedbirlerine yer verilmiştir. Bu incelemelerin ardından, özellikle bu suç bakımından uygulamada sıkça rastlanmaya başlanılan hukuka aykırı delilleri meşrulaştırmaya yönelik, hukuka aykırı delillerin mutlak/nispi tartışmasına yer verilmiştir. Devamında, uyuşturucu veya uyarıcı madde ile mücadele de nasıl bir yol izlenmesi konusunda doktrindeki görüşler ile kişisel görüşler detaylı olarak belirtilmiştir. Son olarak, suçun düzenlendiği başlık başta olmak üzere ilgili maddelerdeki eksiklikler ve belirsizlikler nedeniyle uygulamada çözüm bekleyen maddelere ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While narcotic drugs and psychotropic substances were initially used in the field of medicine in ancient times, later they have been starting to use for enjoyment purposes. Today, both international and national regulations have been made against these substances that openly threaten public health and public peace. In this thesis study, the crime of trade of narcotic drugs and psychotropic substances that are attempted to commit or committed intrastate will be investigated. In this study, firstly the legal regulations have been examined and respectively, information has been shared on different kinds of trade of narcotic drugs and psychotropic substances crimes regulated in different countries. Then, the types, definitions, usage patterns and effects of narcotic drugs and psychotropic substances that constitute the subject of the crime were examined in detail. Following such examinations, international agreements conducted for this crime that is threatening the whole world and international organizations established to combat the crime were examined in criminological order. Subsequently, the elements of the crime, the qualified cases that cause the punishment to be aggravated, the effective repentance provisions that eliminate the punishment or require less punishment, and the special appearance forms of the crime such as attempt, aggregation and complicity, is aimed to be viewed from various perspectives as a result of detailed examination in the consideration of the Supreme Court decisions, articles, doctrine and personal opinions. In addition, the prosecution procedure, the authorized courts, the sanctions and security measures that will be applied as a result of incurrence of herein subjected crime were included. After this examination, the absolute/relative discussion of the illegal evidence will be taken place, aiming the legitimization of the illegal evidence particularly for the herein subjected crime which is frequently encountered in practice recently. Afterwards, the views in the doctrine and personal views on how to follow a method to combat with narcotic drugs and psychotropic substances were stated in detail. Finally, suggestions regarding the subjects that are waiting for solution in practice due to the deficiencies and uncertainties especially for the crime's title in the Law and in the relevant articles.