Antikanser aktivite potansiyeline sahip olan bazı benzotiyazol sübstitüe pirazol-kalkan ve hidrazon türevlerinin DFT yöntemi ile incelenmesi
Investigation of some benzotiyazole substitute pirazolshield and hydrazone derivatives with antiquariative activity potential by the DFT method
- Tez No: 690043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TUNAY TAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, M1 ve M2 moleküllerinin taban seviye denge geometrik yapıları, spektroskopik ve elektronik özellikleri, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) tabanlı ab-initio hesaplama yöntemi ve Becke-3-Lee-Yang-Parr (B3LYP) metodu ile 6-311G(d,p) temel baz seti kullanarak incelenmiştir. İlk olarak sentezlenen moleküller optimizasyon işlemiyle taban denge durumuna getirildi. Kararlı taban denge durumuna gelen moleküllerin yapısal özelliklerini karakterize edebilmek için FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleri kullanıldı. Daha sonrasında, moleküllerin elektronik yapısını incelemek amacıyla bize moleküler orbital enerjileri hakkında bilgi veren HOMO (En Yüksek Dolu Moleküler Orbital)-LUMO (En Düşük Boş Moleküler Orbital) hesaplamaları gerçekleştirildi. Bu enerjilerden iyonizasyon potansiyeli (I), elektron ilgisi (A), elektronegatifliği (χ), kimyasal sertliği (η) ve kimyasal yumuşaklığı (s) parametreler kaydedilmiştir. Son olarak yapılan teorik çalışmalar ile deneysel veriler karşılaştırılmıştır. DFT/B3LYP metodu 6-311G(d,p) baz seti ile gerçekleştirilen hesaplamaların sonuçlarının başarılı olduğu gözlemlendi. Korelasyon grafikleri de sonuçları doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ground state equilibrium geometric structures, spectroscopic and electronic properties of molecules M1 and M2 are studied via Density Functional Theory (DFT) based on ab-initio method and Becke-3-Lee-Yang-Parr (B3LYP) methods with the basis set of 6-311G (d,p). Firstly, the synthesized molecules are brought to the base equilibrium state by optimization process. FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic methods are used to characterize the structural properties of molecules at ground state. After, HOMO (Highest Occupied Molecular Orbital)- LUMO (Lowest Occupied Molecular Orbital) energy levels which give information us about molecular orbital energy are calculated for obtaning electronic properties of molecules. Using these energies, ionization potential (I), electron affinity (A), electronegativity (χ), chemical hardness (η) and chemical softness (s) parameters are calculated. Finally, theoretical studies are compluted with experimental data. It is observed that the results of the studies which based on DFT/B3LYP calculation methods with the basis set of 6-311G (d,p) are successful to get the structural, electronic and spectroscopic properties of the molecules considered in this work. Moreover, the correlation plots between the theoretical and experimental data confirm these results.