İş yaşam dengesinin işten ayrılma niyetine etkisinde iş tatmininin aracılık rolünün belirlenmesine yönelik bir araştırma
The effect of work life balance on the intention to leave: The mediating role of job satisfaction
- Tez No: 690044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İş hayatı ve onun getirileri, günümüze kadar farklı gereksinimleri getirse de temelde insan duygusal bir varlık olduğu için iş dışı yaşamına etkileri hemen hemen aynıdır. Çalışanlar için işin özellikleri ne kadar önemliyse, iş dışındaki zamanlarını dengeleyebilmeleri de önemlidir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarla bireyin bu dengeyi sağlayamamasının işten ayrılma fikrini etkilediği doğrulanmıştır. İş ve yaşam dengesinin işi bırakma niyetindeki etkisinde, iş tatminin aracı rolünü belirlemek araştırmanın ana amacı olmuştur. Kayseri'de özel sağlık kurumlarında çalışmakta olan bireylerden cevaplanması istenen anket soruları ile veriler oluşturulmuştur. Literatür incelenmiş olup,daha önce yapılan çalışmalar da aktarılmıştır. Toplanan verilerle katılımcıların demografik bilgileri yer almakta olup, frekans, güvenilirlik, keşifsel faktör, doğrulayıcı faktör, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bu analizlerin sonucunda iş tatmininin iş-yaşam dengesinin işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde aracılık rolü oynadığı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although business life and its returns have brought different requirements until today, basically the human being is an emotional being, its effects on non-work life are almost the same. As important as the characteristics of the job are for the employees, it is important that they are able to balance their time off work. It has been confirmed by the studies conducted so far that the failure of the individual to achieve this balance has an effect on the idea of leaving the job. Determining the mediating role of job satisfaction in the effect of work and life balance on the intention to quit was the main purpose of the study. Data were created with the questionnaire questions asked to be answered from individuals working in private health institutions in Kayseri. The literature has been reviewed and previous studies have also been cited. The demographic information of the participants is included with the data collected, and frequency, reliability, exploratory factor, confirmatory factor, correlation and regression analyzes have been performed. As a result of these analysis, it is accepted that job satisfaction plays a mediating role in the effect of work-life balance on the intention to quit.