2016-2020 yılları arası Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Ana Bilim Dalında adsorpsiyon ile ilgili yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinin içerik analizi
Content analysis of the master's and doctoral theses related to adsorption in the Department of Chemistry Institute of Science of Science between 2016-2020
- Tez No: 690042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 2016–2020 yılları arasında fen bilimleri enstitüsü kimya ana bilim dalında adsorpsiyon ile ilgili yapılan tezlerin içerik analizi yapıldı. Tezlerin yıllara göre dağılımı, çalışma grubu, çalışılan alan, kullanılan araştırma modelleri, veri toplama araçları, verilerin analizinde kullanılan istatistiksel tekniklerin sınıflandırılması, incelenen tezlere konu olan üniteler; adsorpsiyon izoterm türleri, adsorpsiyon kinetik türleri, adsorpsiyon reaksiyon türleri, adsorpsiyon türleri, kullanılan adsorbanlara göre ve reaksiyonların kendiliğinden olup olmadığına göre elde edilen veriler Excel programı kullanılarak analiz edilerek, elde edilen verilere göre irdelendi. Tezler on üç farklı konu başlığı altında gruplandırılarak, son beş yılda fen bilimleri enstitüsü kimya anabilim dalında adsorpsiyon ile ilgili yapılan Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi resmî sitesinden erişime açık olan yüksek lisans ve doktora tez sayıları belirlendi. Bunun sonucunda hem yüksek lisans hem de doktora tez sayılarının yıllara göre arttığı, en çok çalışılan alan laboratuvar destekli öğretim ve konu olduğu, en çok çalışma yapan grup Yüksek lisans öğrencileri olduğu, araştırma modeli ve veri toplama araçlarına bakıldığında, araştırmacılar Deneysel yöntemi kullanmayı, Gözlem, Ölçek ve Özel gereçler ile veri toplamayı tercih etmişler; çalışmalarını genellikle Tek değişkenli ve Parametrik istatistiksel analizler ile sürdürmüş oldukları görülmüştür. Çalışılan ünitelere bakıldığında en fazla çalışılan üniteler birkaç konu karma bir şekilde çalışılmış olup, yüksek lisans tezlerinde“Fizikokimya”,“Çözeltilerde denge”,“ Kimyasal değişimler”ve“Karışımlar”, doktora tezlerinde ise“Kimyasal değişimler”,“ Karışımlar”,“Kimyasal ürünler arası etkileşim”,“Çözeltilerde denge”ve“Fizikokimya”ile ilgili çalışıldığı görülmüştür. Araştırmalarda çalışılan adsorpsiyon türüne göre en fazla Kimyasal adsorpsiyon, adsorpsiyon reaksiyon türüne göre en fazla çalışılan reaksiyon türü Endotermik reaksiyonlar, çalışılan adsorpsiyon izoterm türüne göre en fazla çalışılan izoterm türü Langimur izotermi, çalışılan adsorpsiyon kinetik türüne göre en fazla çalışılan kinetik türü Yalancı İkinci derece kinetiği, araştırmalarda yapılan çalışmaların kendiliğinden olup olmadığına göre en fazla çalışma Kendiliğinden olan çalışmalar ve araştırmalarda kullanılan adsorbanlara göre en fazla çalışılan adsorbanlar Sentetik adsorbanlar şeklinde olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the content analysis of the theses about adsorption in the department of chemistry at the institute of science between 2016-2020 was conducted. Distribution of theses by years, study group, study area, research models used, data collection tools, classification of statistical techniques used in data analysis, units subject to the thesis examined; The data obtained according to the adsorption isotherm types, adsorption kinetics types, adsorption reaction types, adsorption types, the adsorbents used and whether the reactions were spontaneous were analyzed using the Excel program. As a result, the number of both master's and doctoral dissertations has increased over the years, the most studied field is laboratory-supported teaching and subject, the group with the highest number of studies is graduate students, when the research model and data collection tools are examined, the researchers use the experimental method, They preferred to collect data with special tools; It has been observed that they generally continued their studies with univariate and parametric statistical analysis. Considering the units studied, several subjects were studied in a mixed manner, in master theses“Physical Chemistry”,“Balance in Solutions”,“Chemical Changes”and“Mixtures”, in doctoral dissertations“Chemical changes”,“Mixtures”, Chemical products. It has been observed that studies have been conducted on“inter-interaction”,“Balance in solutions”and“Physical Chemistry”. According to the adsorption type studied in the studies, Chemical adsorption, the most studied reaction type according to the adsorption reaction type Endothermic reactions, the most studied isotherm type according to the adsorption isotherm type studied, Langimur isotherm, the most studied kinetic type according to the adsorption kinetic type. According to the spontaneous or not, the most studied adsorbents compared to the spontaneous studies and the adsorbents used in the research were observed to be in the form of synthetic adsorbents. Based on the results obtained, suggestions were made.