Boks antrenmanının 12-15 yaş grubu erkek sporcuların bazı antropometrik özellikleri ve fiziksel performanslarına etkisi
The effect of boxing training on some anthropometric characteristics and physical performance of 12-15 age group male athletes
  1. Tez No: 690049
  2. Yazar: ABDULSELAM YÜMLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM COŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada boks antrenmanının 12-15 yaş grubu erkek sporcuların bazı antropometrik özellikleri ve fiziksel performanslarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Şırnak ili Cizre ilçesinde ikamet eden 12-15 yaş aralığındaki 30 erkek sedanter kontrol grubunu, aynı yaş aralığındaki 30 erkek boksör ise deney grubunu oluşturmaktadır. Çalışmaya katılım gönüllülük esasına dayalı olup toplam 60 kişi katılabilmiştir. Deney grubuna haftada 3 gün 60'ar dakika olmak üzere 12 hafta boks antrenmanı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise bu süre zarfında hiçbir egzersiz programına katılmamıştır. Her iki gruptan da aynı fiziksel ölçümler başlangıçta ön test olarak, uygulama sonrasında ise son test olarak alınmıştır. Yapılan antropometrik ölçümler: boy, kilo, kol çevresi uzunluğudur. Fiziksel performans ölçümleri ise; 30 m sürat koşusu, 60 m sürat koşusu, 200 m dayanıklılık koşusu, dikey sıçrama, sağlık topu 1 kg baş üzerinden atış (taç atışı), otur eriş esneklik testi, durarak uzun atlama testleridir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Her iki grubun değerlerinin karşılaştırılması için betimsel istatistikler olarak standart sapma, minimum, maksimum ve ortalama değerleri kullanılmıştır. Çalışmada analiz sürecinde ilk olarak normallik varsayımları sınanmıştır. Bu doğrultuda normal dağılım gösteren değişkenler için gruplar arasında gözlenen farkların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını test etmek amacıyla bağımsız örneklemler t-testi; ön test ve son test puanları arasındaki farkların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını test etmek amacıyla bağımlı örneklemler t-testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen değişkenlere ilişkin analizlerde ise sırasıyla bu testlerin non-parametrik karşılıkları olan Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effects of boxing training on some anthropometric characteristics and physical performance of male athletes in the 12-15 age group. In the study, 30 male sedentary control group residing in Cizre district of Şırnak province and 30 male boxers in the same age range constituted the experimental group. Participation in the study is on a voluntary basis and the total number of participants is 60. Boxing training was applied to the experimental group for 12 weeks, 3 days a week, 60 minutes each. The control group did not participate in any exercise program during this period. The same physical measurements from both groups were taken as a pre-test at the beginning and as a post-test after the application. Anthropometric measurements made are: height, weight, arm circumference. Physical performance measurements are; 30 m sprint, 60 m sprint, 200 m sprint, vertical jump, medicine ball 1 kg overhead (throw-in), sit and reach flexibility test, standing long jump tests. The data obtained in the research were analyzed with the SPSS 26 package program. Standard deviation, minimum, maximum and mean values were used as descriptive statistics to compare the values of both groups. In the study, the assumptions of normality were first tested in the analysis process. Accordingly, independent samples t-test was used to test whether the differences observed between groups for variables with normal distribution are statistically significant or not; In order to test whether the differences between pre-test and post-test scores are statistically significant, dependent samples t-test was used. In the analysis of variables that do not show normal distribution, the Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks tests, which are the non-parametric equivalents of these tests, were used, respectively.