Türkiye büyükler ferdi boks şampiyonalarının son elli yıllık teknik neticeleri; başarı oranları ve başarıya etki eden faktörler
For the last 50 years the technical results of Turkey personal boxing championship of adults, succes rates and factors effective on succes
  1. Tez No: 19037
  2. Yazar: AHMET NUSRET BULGURCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HAMDİ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
-156- ÖZET Bu araştırmada 1940-1989 yılları arası Büyükler Türkiye Ferdi Boks birinciliklerinin teknik neticelerinin tespiti, bu bilgiler ışığı altında Türk boksunun tarihi gelişimi, beş ve elli yıllık devrelerle başarı grafiklerinin belirlenmesi ve sebepleriin araştırılmasına çalışılmıştır. Bu çalışma öncelikle, 13 ay süren yoğun bir kütüphane (arşiv) çalışmasının ürünüdür. Yapılan kütüphane ve arşiv çalışmalarından elde edilen bilgiler ışığında Türk boksunun modern boks dünyasındaki yeri milletlerarası düzeydeki teknik seviyesi, geçmişteki teknik neticelerin ışığı altında hangi bölgelerin boks sporuna yatkın oldukları ve hangi sıkletlerde başarılı oldukları, bu bölgelerde zirveye çıkan elit sporcuları motive edici faktörlerin neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda yaptığımız beş yıllık periyotlardaki sıkletler ve genel olarak başarı grafiklerinin sonuçlarına göre 1940-1950 yıları arasında İstanbul bölgesinin, Türk boksunda etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu dönemde Ankara, Mersin, Eskişehir, izmir ve Bursa gibi büyük illerin de Türk boksuna yön veren bölgeler olduğu görülmüştür. 1950-1960 yıllarında ise İstanbul ilinin yerini Ankara ili almıştır. Bu dönemde ilk üçe sporcu veren illerin adedinde artış-157- olduğu gözlenmiştir. Bu da bize bu dönemde Türk boksunun ülke genelinde yayılmaya başladığını göstermektedir. Ayrıca bu unsurlara paralel olarak uluslararası platformda da Akdeniz ve Avrupa Şampiyonaları'nda başarılı neticeler alınmıştır. 1960-1970'li yıllarda Türk boksunun başarı grafiğinin ülke genelinde ve uluslararası düzeyde de gittikçe yükseldiği gözlenmiştir. Bunda Federasyon Teknik Kurullarında görev alan zevatın uyumlu ve de başarılı çalışmaları etkili olmuştur. 1970 ve 1980'li yıllarda ise Türk boksunda ilk üçe sporcu veren illerin adedinde geçmiş dönemlere nazaran rekor seviyede artış olduğu gözlenmiştir. Dolayısıyla bu dönemde Türk boksu ülke düzeyinde yayılmış ve uluslararası platformda da en fazla madalya toplayan spor branşlarımızdan birisi olmuştur. Bu başarıda en büyük etkenler ise bölgelerinde çalışan antrenör ve idarecilerin fedakarca çalışmaları ve federasyon kurallarının iyi organize edilmiş olmasıdır. 1980-1990'lı yıllarda ise Türk boksunun, ilk yıllarda başarılı olmasına rağmen, daha sonra çok büyük bir iç çekişmeye sahne olduğu gözlenmiştir. Dolayısıyla bu çekişmeler ilk üçe sporcu veren illerin adedinde düşüşe ve uluslararası platformda başarı grafiğinin düşmesine sebep olmuştur. Yapılan bu değerlendirmelerin ışığı atında özellikle İstanbul ve Ankara illerindeki kulüplerin çokluğu, sosyal imkanların iyi-162- For the development of Turkish Boxing and for it can be influential on the world Boxing rings, it was necessary the cities determined above to bechosen as pilot districht and the encouragement components of ter being developed to become attractive. Berides, with the Medias attaching importanceto Boxing it is certain that they will be factors at the development of Turkish Boxing.
Özet (Çeviri)
-159- SUMMARY With this research, the determination o technical results of Turkey Personal Boxing Champion ship of Adi Its between the years 1940-1989 under the light of this data, the historical development of Turkish Boxing, the determination of success graphics for 5 and 50 years terms and te reasons have been tried to be researched. This study, first ofau, is the result of an instensive library (archives) studier took 13 months long under the light of the data whirch were gained from the studies in Library and Archives, the place of the Turkish Boxing in the modern Boxing World, the technical standart an International level, under the light of the technical results in the past, which districts were skilledat boxing and on which weight they were successful and in these districts, which factors were motivating the elite sportsmen reached the top, have been tried to be revealed. In this direction, according to the weights for 5 years periods and the general results of the success graphics, between the years 1940-1950 the district of Istanbul have showed that it was effective in Turkish Boxing-Besides, during this period, the important cities suchas Ankara, Mersin, Eskişehir, Izmir and Bursa have been cansidered to be the districts which directed Turkish Boxing.-160- Between the years 1950-1960 Ankara has replaced Istanbul during this period, an in crease on the number of the cities which were suppliedd sportsmen for the first three degree, have been observed. And this shows us that during that period, Turking, Boxing were begining to spread aut on Turkey scale. Berider, as parallel to there subjects, in International field, in the meditereni an and European Champion ships succeriful results were gained. Between the years 1960 and 1970 has been observeal that the succerr graphic of Turkish Boxing rose more and more. In this matter, the succersful and harmoniaus studies of the staff nominated in the Technicol in the Technical Committee of the Federation have been effective. Between the years 1970 and 1980, it has been observed that there were an increase on record level (with regard to the past periods) an tha number of the cities which supplied sportsmen for the first three degree in Tudkish Boxing. Consequently, in this period Turkish Boxing spread aut on Turkey scale and became one of our sporting branches which gainol medals too much in Intirnational field-the greatest factors an this succers were the sacrificely works of the trainers and the managers worked in their districts and the good organization of the Committees of the Federation. Between the years 1980-1990 although the Turkish Boxing. was succerful in the first years, later, it has been observed that it-161- faced aninner dispute-Consequently, these disputes caused o decrease on the number of the cities which supplied sportsmen for the first degree and on the succers graphic in international field. Under the light of these evaluations, it has been observed that the multuplicity of the Clups in Istanbul and Ankara, the food social conditions and the situations of coming to ready arised from the reasons such as military service, caused and increase on the succery graphic of Istanbul and Ankara-Opposite this, the succers of Mersin, Erzurum, Konya, Izmir, Bursa and in recent periods Zonguldak and Sakarya (taking in to consixderation) the population density and social resources, it is clearly seen that the succers of there cities can not be underestimated. For 50 years period, while observing according to Turkey Personel Boxing Champion ship, the weights, Istanbul and Ankara have shared the first and the secand degree in all weights. It has been observed that the reasons such as military service, population density, density of sporting activities and socail risources brought the succers. Opposite this, it has been observed that on 48, 51, 54 kg. Mersin, Erzurum, Bursa, Konya, Sivas an 57, 60, 63.5 kgs. Konya, Sakarya, Kocaeli, Erzurum and Mersin an 67, 71,75 kgs. İzmir, Konya, Mersin and Erzurum and on 81, 91, and heavy weight, especially Denizli, Izmir and Mersin was success full.-162- For the development of Turkish Boxing and for it can be influential on the world Boxing rings, it was necessary the cities determined above to bechosen as pilot districht and the encouragement components of ter being developed to become attractive. Berides, with the Medias attaching importanceto Boxing it is certain that they will be factors at the development of Turkish Boxing.