The effect of social media on purchasing intention
Sosyal medyanın satın alma niyetine etkisi
- Tez No: 690056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dijital teknolojiler çevreyi tekrar eden bir şekilde değiştirmektedir. Bu çevre yapısını da tüketici davranışı, sosyal medyadaki değişimler, çevrimiçi medyadaki tüketiciden tüketiciye yönelik pazarlama hareketleri, tüketici ve satıcı arasındaki iletişime dayanan iki taraflı pazarlar, arama motorlarında rekabet etme ve doğru içerik hareketleri oluşturma faaliyetleri belirlemektedir. Bu bağlamdan yola çıkılarak araştırmanın amacı, sosyal medyanın tüketicilerin satın alma niyetlerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup 505 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak 5'li likert tipi“Sosyal Medyanın Tüketicilerin Satın Alma Niyeti Üzerindeki Etkisi”ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21.0 Programı ile faktör analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; sosyal medya özellikleri, sosyal medyadan algılanan risk, algılanan değer, güven ve satın alma niyeti değişkenlerinin hepsini birlikte ele alan bir çalışma yapılmamış olması, elde edilen bulguların gelecekteki çalışmalara yol gösterme açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital technologies are changing the environment in a repetitive way. This environmental structure also determines consumer behaviour, changes in social media, consumer-to-consumer marketing movements in online media, bilateral markets based on communication between consumer and seller, competition in search engines and creating the right content movements. Based on this context, the purpose of the research is to examine the impact of social media on consumers' purchasing intentions. The sample of the study was determined by the accessible sampling method and consisted of 505 participants. The likert type 5 scale“the effect of social media on consumers ' intention to buy”was used as the data collection tool of the research. The data obtained in the study were analysed using factor analysis and multiple regression analysis using SPSS 21.0 program. According to the results of the research; social media features, perceived risk from social media, perceived value, confidence and purchase intention variables were not conducted together, it is believed that the findings will contribute to future studies in terms of guidance.