Hızlı bozuk konuşmanın çocukluk çağı yaygınlığının anne görüşleri aracılığı ile belirlenmesi
Determining the childhood prevalence of cluttering with the views of the mother
- Tez No: 690059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hızlı bozuk konuşma (HBK), kişinin çoğu zaman anlaşılmaz bir şekilde hızlı ve düzensiz konuştuğu akıcılık bozukluğudur. Bu araştırma hızlı bozuk konuşmanın çocukluk çağı yaygınlığını anne görüşleri aracılığı ile belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya 6-13 yaş aralığında çocuğu olan 725 anne katılmıştır. Hızlı Bozuk Konuşma Belirti Tarama Anketi kullanılarak, hızlı bozuk konuşmanın çocukluk çağı yaygınlığı araştırılmıştır. Sonuç olarak, 6-13 yaş aralığındaki çocukların %2.6'sında hızlı bozuk konuşma belirtilerine rastlanmıştır. Hızlı bozuk konuşma belirtileri kızlara göre erkeklerde daha fazla görülmüştür. Hızlı bozuk konuşmada ailesel yatkınlığın ve eş tanı oranının yüksek olduğu, hızlı bozuk konuşma belirtisi gösteren çocukların genellikle inatçı mizaç özelliğine sahip olduğu, en sık görülen belirtilerin motor koordinasyon- yazma problemleri, pragmatik ve motor konuşma alt boyutlarında olduğu, hızlı bozuk konuşma belirtilerinin çocuğun sosyal, psikolojik ve akademik yaşantısını olumsuz yönde etkilediği ve çocuklarında görülen hızlı bozuk konuşma belirtileri nedeniyle annelerin yoğun endişe yaşadığı bulunmuştur. Hızlı bozuk konuşmanın tüm olumsuz etkilerine rağmen terapiye başvurunun oldukça düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cluttering is a fluency disorder in which a person speaks quickly, irregularly and often incomprehensibly. The purpose at this study was to determine the prevalence of cluttering as vieved from a mother's point of view. 725 mothers with children between the ages of 6-13 participated in the study. Childhood prevalence of cluttering was investigated using the Cluttering Symptom Screening Questionnaire. As a result, cluttering symptoms were observed in % 2.6 of children aged 6-13 years. Symptoms of cluttering were more common in boys than girls. There is a high familial predisposition and comorbidity rate in cluttering. Children with cluttering symptoms generally have a stubborn temperament, the most common symptoms are motor coordination-writing problems, pragmatic and motor speech sub-dimensions. Cluttering symptoms negatively affect the child's social, psychological and academic life. It has been noted that in children with cluttering symptoms, there is a higher incidence of anxiety in their respective mothers. Despite all the negative aspects and clinical effects of cluttering, there still remains a low incidence of families seeking medical help or reterral to a specialist.