Hızlı bozuk konuşması olan ve olmayan 12-18 yaş arası çocukların yürütücü işlev becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of executive function skills in children aged 12 to 18 with and without cluttering
  1. Tez No: 957566
  2. Yazar: AYŞENUR ŞEVVAL DÜZYOL AKGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AŞENA KARAMETE GÜDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, hızlı bozuk konuşması (HBK) olan ve olmayan 12–18 yaş arası çocukların yürütücü işlev becerileri ve spontan konuşma özelliklerini karşılaştırarak, HBK'nın bilişsel süreçlerle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. HBK, konuşma akıcılığının bozulduğu, hızlı ve düzensiz konuşma biçimiyle tanımlanan bir iletişim bozukluğudur ve literatürde yürütücü işlev eksiklikleri ile ilişkilendirilmektedir. Araştırma, 40 çocukla yürütülmüş ve katılımcılar HBK (n=20) ve kontrol (n=20) gruplarına ayrılmıştır. Veri toplama araçları olarak Stroop Testi TBAG Formu, TR-PCI-r ve yapılandırılmış spontan konuşma ve okuma örnekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS IBM ile Mann Whitney U testi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Ki-Kare testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Stroop Testi'nin bozucu etki bölümünde HBK grubunun kontrol grubuna göre daha düşük performans gösterdiği saptanmıştır (Ort. = 86,50 ± 13,29 sn; z = -2,735, p = .006). Spontan konuşma analizinde HBK grubunun hece tekrarı (z = -2,059, p = .039), ses silme (z = -3,830, p = .000) ve sözcük silme (z = -2,619, p = .009) gibi akıcısızlık türlerinde anlamlı düzeyde daha yüksek skorlar elde ettiği görülmüştür. Sonuç olarak, HBK'lı çocukların yürütücü işlev becerilerinde özellikle dikkat ve engelleme alanlarında yetersizlik yaşadıkları, bu durumun konuşma akıcılığı ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma, HBK'nın tanı ve müdahale süreçlerinde yürütücü işlev bileşenlerinin değerlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between cluttering and cognitive processes by comparing the executive function skills and spontaneous speech characteristics of children aged 12–18 with and without cluttering. Cluttering is a communication disorder characterised by impaired speech fluency, rapid and disorganised speech patterns, and has been associated with executive function deficits in the literature. The study was conducted with 40 children, who were divided into cluttering (n=20) and control (n=20) groups. Data collection tools included the Stroop Test TBAG Form, TR-PCI-r, and structured reading and spontaneous speech samples. Data analysis was performed using SPSS IBM with Mann Whitney U test, independent samples t-test, one-way ANOVA, and Chi-square tests. According to the findings, the cluttering group demonstrated lower performance than the control group in the disruptive effect section of the Stroop Test (Mean = 86.50 ± 13.29 sec; z = -2.735, p = .006). In spontaneous speech analysis, the cluttering group obtained significantly higher scores in fluency disorders such as syllable repetition (z = -2.059, p = .039), sound deletion (z = -3.830, p = .000), and word deletion (z = -2.619, p = .009). In conclusion, it has been shown that children with HBK have deficiencies in executive function skills, especially in the areas of attention and inhibition, and this is related to speech fluency. This study emphasises the importance of assessing executive function components in the diagnosis and intervention processes of cluttering.