Hızlı bozuk konuşmanın çalışma yaşamına etkisi: Nitel bir araştırma
The impact of cluttering on working life: A qualitative study
  1. Tez No: 983601
  2. Yazar: ŞEYMA ÇOKŞEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYDIN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, hızlı bozuk konuşan bireylerin çalışma yaşamlarındaki deneyimlerini incelemektir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Bu araştırmaya hızlı bozuk konuşması olan 13 yetişkin birey katılmıştır. Katılımcıların verileri demografik bilgi formu ve araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Görüşmeler çevrimiçi ortamda yapılmıştır. Analiz süreci, verilerin MaxQDA Analytics PRO 2022 yazılım programına aktarılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi sonucunda ''Konuşmanın İş Yaşamına Olumsuz Etkileri'' ve ''Yapılması İstenilen Değişiklik Önerileri'' olmak üzere 2 ana tema belirlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda katılımcılar genellikle diğer insanlarla iletişim kurarken söylediklerini tekrarlama ihtiyacı hissettiklerini belirtmişlerdir. Katılımcılar konuşmalarından dolayı mobbinge uğradıklarını ve işverenleri tarafından mesleki yetersizlikle suçlandıklarını ifade etmişlerdir. Katılımcılar genel olarak konuşmalarından dolayı kaygılı hissettiklerini, az konuşma gerektiren iş pozisyonlarını seçerek konuşmaktan kaçındıklarını ve özgüven problemi yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Katılımcıların çoğu iş yaşamlarında herhangi bir değişim önermese de her katılımcının çalıştığı meslek türüne göre istediği değişiklik önerisi farklılaşmıştır. Örneğin; şirket veya kurum gibi iş yerlerinde çalışan katılımcılar hızlı bozuk konuşma konusunda seminer veya eğitimlerin verilerek farkındalığın artırılması gerektiğini belirtirken; işi gereği makinelerle iletişim kuran katılımcılar yapay zekâyla çalışan bu makinelerin, insanların konuşmalarını daha net ayırt edebilmesi ve bu doğrultuda geliştirilmesine yönelik öneride bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the experiences of individuals with cluttering in their working lives. This study, conducted using qualitative research methods, employed a phenomenological design. Thirteen adults with cluttering participated in this study. Participants' data were collected using a demographic information form and a semi-structured interview form prepared by the researcher. The interviews were conducted online. The analysis process was carried out by transferring the data to the MaxQDA Analytics PRO 2024 software program. As a result of the data analysis, two main themes were identified:“Negative Effects of Speech on Work Life”and“Suggested Changes to be Made.”The findings revealed that participants generally felt the need to repeat what they said when communicating with others. Participants stated that they were bullied because of their speech and accused of professional incompetence by their employers. Participants generally stated that they felt anxious because of their speech, avoided speaking by choosing job positions that required little speech, and experienced self-confidence issues. Although most participants did not suggest any changes in their work life, each participant's desired change varied according to their profession. For example, participants working in companies or institutions stated that seminars or training should be provided to raise awareness about fast, broken speech, while participants who communicate with machines as part of their job suggested that these machines, which work with artificial intelligence, should be developed to distinguish people's speech more clearly.