Hızlı bozuk konuşmaya yönelik kamuoyu tutumunun POSHA-CL kullanılarak incelenmesi
Investigation of public opinion attitude towards cluttering using POSHA-CL
- Tez No: 908450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hızlı bozuk konuşma, akıcı konuşma bozuklukları başlığı altında yer alan ancak henüz yeterince ilgi görmemiş bir konuşma problemidir. Bu tez çalışması hızlı bozuk konuşmanın halk tarafından nasıl görüldüğüne dair bir tutum tablosu oluşturmaktadır. Kırklareli'nde uygunluk örnekleme yöntemiyle anadili Türkçe olan 200 yetişkin katılımcıya ulaşılmış ve hızlı bozuk konuşma ile ilgili tutumları ölçen İnsan Özellikleri Kamuoyu Anketi–Hızlı Bozuk Konuşma (POSHA-Cl) Türkçe versiyonu ile veriler toplanmıştır. Veri analizi; genel, iş durumu, yıllık gelir ve cinsiyet başlıklarına göre yapılmıştır. Hızlı bozuk konuşması olan kişilere yönelik genel izlenim çoğunlukla tarafsızdır. Bunu sırasıyla olumsuz ve daha az oranda olumlu görüşler izlemektedir. Hızlı-bozuk konuşmaya olan tutum bazı konularda, katılımcıların iş durumuna ve yıllık gelir durumuna göre farklılık göstermektedir. Araştırma sonuçlarına göre toplum hızlı bozuk konuşma hakkında biraz bilgili, hızlı bozuk konuşmayı istememekte, hızlı bozuk konuşanlara sosyal olarak pek yakın değil, hızlı bozuk konuşanların arkadaşları olabileceğini ve normal yaşam sürebileceklerini düşünmekte, hızlı bozuk konuşan yakınlarının olması durumunda endişeli, hızlı bozuk konuşan kişileri karşılıklı konuşmada destekleyici tutum ve tavırda, hızlı-bozuk konuşmanın nedenini bilmemekte, bir dil ve konuşma terapistinin yardımcı olması gerektiğini düşünmekte ve hızlı bozuk konuşma ile ilgili bilgileri çoğunlukla internetten duymuştur.
Özet (Çeviri)
Cluttering is a speech problem that falls under the heading of fluent speech disorders but has not yet received sufficient attention. This thesis study creates an attitude table regarding how cluttering is viewed by the public. In Kırklareli, 200 adult participants whose native language is Turkish were reached by convenience sampling method and data were collected with the The Public Opinion Survey of Human Attributes-Cluttering (POSHA-Cl) Turkish version, which measures attitudes towards cluttering. Data analysis was conducted according to the titles of general, employment status, annual income and gender. The general impression about people with cluttered speech is mostly neutral, followed by negative and, to a lesser extent, positive opinions. Attitudes towards cluttered speech vary in some subjects depending on the participants' employment status and annual income. According to the research results, the society is somewhat knowledgeable about cluttering, does not want cluttering, is not very close to cluttered people socially, thinks that cluttered people can be their friends and lead a normal life, is anxious if they have relatives who have cluttering, has a supportive attitude and behavior towards cluttered people in mutual conversation, does not know the reason for cluttering, thinks that a language and speech therapist should help, and has mostly heard information about cluttering from the internet.