Uzaktan eğitim aracılığıyla gerçekleştirilen fen bilimleri dersinin etkililiğine ilişkin öğretmen, öğrenci, veli ve yönetici görüşleri
Opinions of teachers, students, parents and administrators on the effectiveness of the science course conducted by online education
- Tez No: 690091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, uzaktan eğitim aracılığıyla gerçekleştirilen fen bilimleri dersinin etkililiğine ilişkin öğretmen, öğrenci, veli ve yönetici görüşlerinin nitel ve nicel boyutları içeren karma yöntem kullanılarak araştırılmasıdır. Araştırmada 2020-2021 eğitim öğretim yılında Antalya merkez ve Korkuteli ilçelerinde bulunan fen bilimleri öğretmenleri, ortaokul öğrencileri ve velileri ile ortaokulda görev yapan yöneticiler yer almaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda 130 fen bilimleri öğretmeni, 140 ortaokul öğrencisi, 120 veli ve 122 yönetici araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmacının hazırlamış olduğu anket formu Google dokümanlar aracılığıyla online olarak uygulanmış ve veriler toplanmıştır. Veriler istatistiksel analizler yardımıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; eğitimdeki fırsat eşitsizliği nedeniyle derslere katılamayan öğrencilerin fazla olması, altyapı yetersizliği, uzaktan eğitimdeki etkileşim eksikliği nedeniyle yüz yüze eğitimin daha etkili olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın nitel boyutunda ise 5 fen bilimleri öğretmeni, 5 ortaokul öğrencisi, 5 veli ve 5 yönetici bulunmaktadır. Araştırmacının hazırlamış olduğu yarı yapılandırılmış görüşme soruları katılımcılara yöneltilmiş ve veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime entegre edilerek gerçekleşmesinin yararlı olacağı ancak yalnızca uzaktan eğitim ile gerçekleştirilen fen bilimleri dersinin yüz yüze eğitime göre daha verimsiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the opinions of teachers, students, parents and administrators regarding the effectiveness of science lessons through online education by using mixed methods including qualitative and quantitative dimensions.. The inclusion of this research is science teachers, secondary school students and their parents, and administrators working in the secondary school in the city center of Antalya and Korkuteli district in the academic year of 2020-2021. In the quantitative dimension of the study, 130 science teachers, 140 middle school students, 120 parents and 122 administrators constitute the sample of the study. The questionnaire form prepared by the researcher was applied online through Google documents and data was collected. The data were analyzed by statistical analysis methods. According to the results of the research; Face-to-face education is considered to be more effective due to the high number of students who cannot attend classes due to inequality of opportunity in education, lack of infrastructure and lack of interaction in distance education. In the qualitative dimension of the study, there are 5 science teachers, 5 secondary school students, 5 parents and 5 administrators. The semi-structured interview questions prepared by the researcher were directed to the participants and the data were analyzed with content analysis. According to the analysis made; it has been concluded that integrating online education with face-to-face education would be beneficial, but the science lesson conducted only with online education is less efficient than face-to-face education.