Yenidoğan yoğun bakıma giren bebeklerin yoğun bakımda kalma sürelerine göre işitme tarama sonuçları
Hearing screening results according to the length of stay in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 690144
  2. Yazar: EBRU ŞAHAN İŞLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalan bebeklerin yatış sürelerine göre tarama ABR testinden geçme/kalma/sevk oranlarının karşılaştırılması ve işitme kaybına neden olabilecek risk faktörleriyle tarama ABR test sonuçları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışma kapsamında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ve SBÜ Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören 75 bebek dahil edilmiştir. Bu bebekler yoğun bakımda kalma sürelerine göre 5-10 gün (25 bebek), 10-20 gün (25 bebek) ve 20-30 gün (25 bebek) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Sağlık Bakanlığı'nın Güncel Yenidoğan İşitme Tarama Programına göre bebeklerin işitme testleri tamamlanmıştır. BULGULAR: Gruplar arasında yapılan karşılaştırma sonucunda 20-30 gün yoğun bakımda tedavi alan bebeklerin işitme testinden kalma oranlarının daha yüksek olduğu görülmüştür (p0.05). SONUÇ: Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatış süresi uzadığında bebeklerin işitme tarama testinden kalma oranları artmaktadır. Bu bağlamda yoğun bakımda tedavi alan bebeklerin yatış sürelerinin işitme tarama protokolünde göz önünde bulundurulması gerekmektedir. İşitme kaybına neden olabilecek risk faktörleri ile işitme tarama test sonuçları arasında ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectıve: In this study, it was aimed to compare the ABR test, stay and referral rates of babies staying in the neonatal intensive care unit according to their length of stay and to determine the relationship between risk factors that may cause hearing loss and the screening ABR test. Material-Method: Within the scope of this study, 75 babies who were treated in the Neonatal Intensive Care Unit at Basaksehir Cam and Sakura City Hospital and Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital were included. These babies were divided into three groups as 5-10 days (25 babies), 10-20 days (25 babies), and 20-30 days (25 babies) according to their stay in the intensive care unit. Hearing tests of babies have been completed according to the latest Newborn Hearing Screening Program of the Ministry of Health. Results: As a result of the comparison between the groups, it was observed that babies who received treatment in the intensive care unit for 20-30 days had a higher rate of failing the hearing test (p 0.05). Conclusion: As the length of stay in the neonatal intensive care unit increases, the rate of babies' failure from hearing screening tests increases. In this context, the hospitalization periods of babies who receive treatment in intensive care should be considered in the hearing screening protocol. There is no relationship between risk factors that may cause hearing loss and hearing screening test results.