Geçici koruma statüsünde bulunan yaşlı Suriyelilerin sorunlarının ve gereksinimlerinin değerlendirilmesi: Gaziantep il örneği
Assessment of problems and needs of elderly Syrian immigrants who are under temporary protection: The sample of Gaziantep
- Tez No: 690183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Yaşlı göçmenler, göçmen grubu içerisinde iki kat dezavantajlı konumda olan bu nedenle sorun ve ihtiyaçları dikkatle ele alınması gereken bir grubu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'ye gelen Suriyeli göçmenler içerisinde kırılgan bir grup olan yaşlıların sorunlarının ve ihtiyaçlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Karma yöntem desenlerinden olan yakınsayan desen kullanılarak çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın nicel aşaması için demografik sorularla birlikte; Geriatrik Depresyon Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Sosyokültürel Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Nitel aşama için ise araştırmacı tarafından hazırlanan nicel veri toplama araçları ile paralellik arzeden yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşaması için 432, nitel aşaması için ise 19 yaşlı Suriyeliden Gaziantep ilinde veri toplanmıştır. Elde edilen nicel ve nitel veriler ayrı ayrı analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın bulgularında her üç ölçek ile ilişkili demografik faktörler sunulmuştur. Araştırmanın nitel bulgularında ise katılımcıların sorun alanları ve gereksinimlerinin neler olduğu sunulmuştur. Araştırmanın nicel ve nitel verileri birleştirilerek; sağlık durumu ve hizmetler, sosyo kültürel uyum ve dil, ekonomik durum ve istihdam, gündelik yaşantı, yararlanılan hizmetler ve beklenti, aile ve sosyal destek, pandemi süreci başlıkları altında tartışılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, yaşlı Suriyelilerin genel göçmen popülasyondan daha farklı sorun ve gereksinimlerinin olduğu, ayrıca değerlendirilmeleri gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Elderly immigrants constitute a group that is in a doubly disadvantaged position within the immigrant group, therefore, their problems and needs should be handled carefully. In this study, it is aimed to examine the problems and needs of the elderly, who are a vulnerable group among the Syrian immigrants who came to Turkey. The study was conducted using the converging design, which is one of the mixed method designs. Along with demographic questions for the quantitative phase of the study; Geriatric Depression Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Sociocultural Adaptation Scale were used. For the qualitative phase, a semi-structured interview form, which is in line with the quantitative data collection tools prepared by the researcher, was used. Data were collected from 432 elderly Syrians in the province of Gaziantep for the quantitative phase of the study and 19 for the qualitative phase. Quantitative and qualitative data obtained were analyzed separately. Demographic factors associated with all three scales are presented in the findings of the study. In the qualitative findings of the research, the problem areas and needs of the participants were presented. By combining the quantitative and qualitative data of the research; health status and services, socio-cultural adaptation and language, economic situation and employment, daily life, services and expectations, family and social support, pandemic process. According to the results of the research, it can be said that elderly Syrians have different problems and needs than the general migrant population, and they should be evaluated separately.