Voleybol ve futbolcularda kendi kendine uygulanan miyofasyal gevşetme hareketlerinin akut esneklik, kuvvet ve denge üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of self-applied myophacial relaxation on acute flexibility, strength and balance in volleyball and football players
  1. Tez No: 690182
  2. Yazar: KANIT ALİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsan vücudu birçok karmaşık yapıdan oluşmaktadır. Spor bilimciler, antrenörler ve spor camiası içerisinde yer alan kişiler esneklik motorik özelliği üzerine araştırmalara yer vermektedirler. Antrenman veya müsabaka öncesi bireylere hangi esneklik protokolü uygulaması yapılması araştırmalara sıkça konu olmuştur. Çalışmanın amacı voleybol ve futbol branşlarıyla ilgilenen bireylerin kendi kendine uyguladığı miyofasyal gevşetme uygulamalarının akut esneklik ve kuvvet, denge üzerine etkisini anlamlı veya anlamsız olup olmadığını irdelemektir. Araştırmaya, İstanbul ilinde bulunan Büyükçekmece Voleybol Akademi sporcuları 10 kız voleybolcu ve İstanbul Bafra Spor Kulübü futbol altyapı sporcuları 10 erkek sporcu katılmıştır. Kendi Kendine Miyofasyal Gevşetme(KKMG) hareketleri gruplara foam roller ile uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak öncelikle bireylerin antropometrik ölçümleri boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, beden kütle indeksleri ile çap ölçümlerinden biacromial, biiliak ve femur bikondiller alınmıştır; çevre ölçümlerinden göğüs, karın, uyluk çevreleri ölçülmüştür; uzuv uzunluklarından kol, gövde ve bacak uzunlukları tamamlandıktan sonra flamingo denge testi, stork denge testi, yüzüstü köprü(plank), baş üstü geriye sağlık topu atma testi ve gonyometre ile omuz, diz ve ayak bileği eklemleri ile kas esneklikleri testleri yapılmıştır. Veriler SPSS(Statistical Package for Social Sciences) 25. 0 paket programı kullanılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapma olarak verilmiştir. Verilerin spss programı üzerinden tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır ve ardından verilerin normallik testi için Shapiro-Wilk analizi yapılmıştır. Grupların sonuçlarını istatistiksel olarak incelemek için Wilxocon testi uygulanmıştır. Gruplar arası farklılıkları belirlemek amacıyla Mann - Whtitney U Testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The human body consists of many complex structures, sports scientists, trainers and people in the sports community include research on the flexibility motoric feature. Which flexibility protocol to apply to individuals before training or competition has frequently been the subject of research. The aim of the study is to examine whether the effects of self-applied myofascial relaxation practices on acute flexibility, strength and balance are significant or insignificant by individuals interested in volleyball and football. Participants in the study were Büyükçekmece Volleyball Academy athletes, 10 female volleyball players, and Istanbul Bafra Sports Club football infrastructure athletes, 10 male athletes. Self-Myofascial Relaxation (KKMG) movements were applied to the groups with foam rollers. As a data collection tool, firstly the anthropometric measurements of the individuals, height, body weights, body mass indexes and biacromial, biliary and femur bicondyles were taken from the diameter measurements. test, stork balance test, prone bridge (plank), overhead back medicine ball throw test, shoulder, knee and ankle joints and muscle flexibility tests were performed with goniometer. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 package program was used for the data. Data are given as mean and standard deviation. Descriptive statistics were calculated through the spss program of the data, then Shapiro-Wilk analysis was performed for the normality test of the data. The Wilxocon test was used to statistically analyze the results of the groups. It was analyzed with the Mann-Whitney U Test to determine the differences between groups.