Katı destekli geçiş metal nanokümelerin in-situhazırlanması ve 4-nitrofenolün, 4-aminofenole indirgenmetepkimesinde katalitik etkinliğin incelenmesi
In-situ preparation of solid supported transition metalnanoclusters and investigation of catalytic activity inthe reduction reaction of 4-nitrophenol to 4-aminophenol
- Tez No: 690250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ERGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, çevresel atık olarak su kirliliğine neden olan 4-nitrofenolün ılımlı koşullar altında katalitik olarak 4-aminofenole indirgenmesini sağlayacak katı destekli metal nanokatalizör tepkime içi hazırlanarak katalitikçe etkin ve tekrar kullanılabilir yeni bir katalitik sistemin geliştirilmesi ve tanımlanması üzerinde durulmuştur. Karbon üzerine dekore edilen Ni(0) nanoparçacıkları oda sıcaklığında sulu ortamda basit emdirme-indirgenme yöntemiyle hazırlandı. Ni@C katalizörünün karakterizasyonunda P-XRD ve TEM tekniklerini içeren çeşitli analiz yöntemleri kullanıldı. 4-Nitrofenolün ılımlı koşullar altında katalitik olarak 4-Aminofenole indirgenmesi Uv-Vis ile takip edildi. Hazırlanmış olan Ni@C nanokatalizörünün, indirgeyici olarak NaBH4 varlığında sulu çözeltide 4- nitrofenolün katalitik indirgenmesi tepkimesinde katalitik performasları incelendi ve tepkime-içi hazırlanmış katalizörün oldukça etkin ve tekrar kullanılabilirlik performansı gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development and definition of a new catalytically efficient and reusable catalytic system, which is prepared for the reaction of a solid supported metal nanocatalyst, which will catalytically reduce 4-nitrophenol, which causes water pollution as an environmental waste, to 4-aminophenol under mild conditions is emphasized. Ni(0) nanoparticles decorated on carbon were prepared by simple impregnation-reduction method in aqueous medium at room temperature. Various analysis methods including P-XRD and TEM techniques were used for the characterization of the Ni@C catalyst. The catalytic reduction of 4-nitrophenol to 4- aminophenol under mild conditions was followed by Uv-Vis. The catalytic performances of the prepared NiC nanocatalyst in the catalytic reduction reaction of 4- nitrophenol in aqueous solution in the presence of NaBH4 as the reductant were examined and it was determined that the prepared in-reaction catalyst showed a very effective and reusable performance.