Pericardium 6 (p6) noktasına bilek bandı ile uygulanan aküpresürün gebelikte bulantı ve kusmaya etkisi
The effect of acupressure applied with wrist band on pericardium 6 point on nausea and vomiting in pregnancy
  1. Tez No: 690257
  2. Yazar: MELİKE PÜNDÜK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışma, pericardium 6 (P6) noktasına bilek bandı ile uygulanan aküpresürün gebelikte bulantı ve kusmaya etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini; 3 Temmuz 2020- 30 Nisan 2021 tarihleri arasında, bir devlet hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran 6-14 gebelik haftası arasında, bulantı- kusması olan 74 gebe oluşturdu. Araştırmanın verileri; kişisel bilgi formu,“Pregnancy-Unique Quantification of Emesisand Nausea (PUQE)”skalası ve“Gebelik Stres Değerlendirme Ölçeği”(GSDÖ) ile toplandı. Deney ve kontrol grubu basit rastgele yöntemi ile seçildi. Deney grubu bir hafta aküpresüre bilekliği kullandı, kontrol grubu ise herhangi bir yöntem kullanmadı. Bir hafta sonra her iki gruba PUQE skalası uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of acupressure applied to the pericardium 6 (P6) point with a wrist band on nausea and vomiting in pregnancy. Materials and Methods:The sample of the research; Between 3 July 2020 and 30 April 2021, 74 pregnant women between 6-14 weeks of gestation who applied to the State Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic with complaints of nausea and vomiting were included in the study. The data of the research; personal information form,“Pregnancy-UniqueQuantification of Emesisand Nausea (PUQE)”scale and“Pregnancy Stress Rating Scale (PSRS)”were collected. Experimental and control system was selected by simple application method. Experimental use of acupressure for one week, control group was not used in any way. One week later, the PUQE scale was applied to both groups.