Recovery of golg from İzmir-Karşıyaka (Arapdağı) epithermal deposits
  1. Tez No: 69027
  2. Yazar: ATA UTKU AKÇIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu araştırma, İzmir - Karşıyaka (Arapdağı) Epitermal Yataklarından altın kazanımı üzerine şu ana başlıklar altında incelenmiştir:.Öğütme testleri.Flatasyon testleri.Yağ Flatasyon testleri. Kömür -Yağ Aglomerasyon testleri Öğütme testlerinde, laboratuar çapta ki bilyalı değirmen ile numunenin serbestleşme boyutuna optimum öğütme süresi tespit edilmiştir.Ön testlerde, bu sürenin 45 dakika olduğu saptanmıştır. Flatasyon testelerinde, öğütme süreleri (15'-30'-45'-60'-75'-90') optimum öğütme süresini bulmak amacıyla denenmiştir.Test sonucunda 45 dakika, numunenin optimum öğütme süresi olarak alınmıştır.Bu nedenle, bu sabit süre altının tenör ve veriminde başarılı olarak elde edilmiştir. Optimum flatasyon şartlarının tesbiti amacıyla bazı kolektörler (KAX, Aeorofloat-25,Aerofloat-208)test edilmiştir.Test sonuçlarında tenör ve verim açısından optimum kolektör olarak Aerofloat-208 bulunmuştur. Yağ flotasyonu testlerinde, numunenin optimum öğütme süresi 45 dakika sabit alınarak, optimum yağ tipinin belirlenmesi amacıyla seri testler yapılmıştır.Bu amaçla bazı yağlar (Kerosen,Zeytin yağı,Soya yağı, Mısır yağı ) test edilmiştir. Optimum yağÖZET Bu araştırma, İzmir - Karşıyaka (Arapdağı) Epitermal Yataklarından altın kazanımı üzerine şu ana başlıklar altında incelenmiştir:.Öğütme testleri.Flatasyon testleri.Yağ Flatasyon testleri. Kömür -Yağ Aglomerasyon testleri Öğütme testlerinde, laboratuar çaptaki bilyalı değirmen ile numunenin serbestleşme boyutuna optimum öğütme süresi tespit edilmiştir.Ön testlerde, bu sürenin 45 dakika olduğu saptanmıştır. Flatasyon testelerinde, öğütme süreleri (15'-30'-45'-60'-75'-90') optimum öğütme süresini bulmak amacıyla denenmiştir.Test sonucunda 45 dakika, numunenin optimum öğütme süresi olarak alınmıştır.Bu nedenle, bu sabit süre altının tenör ve veriminde başarılı olarak elde edilmiştir. Optimum flatasyon şartlarının tesbiti amacıyla bazı kolektörler (KAX, Aeorofloat-25,Aerofloat-208)test edilmiştir.Test sonuçlarında tenör ve verim açısından optimum kolektör olarak Aerofloat-208 bulunmuştur. Yağ flotasyonu testlerinde, numunenin optimum öğütme süresi 45 dakika sabit alınarak, optimum yağ tipinin belirlenmesi amacıyla seri testler yapılmıştır.Bu amaçla bazı yağlar (Kerosen,Zeytin yağı,Soya yağı, Mısır yağı ) test edilmiştir. Optimum yağ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This on the Recoverv of Gold from İzmir-Karşıyaka(Arapdağı) Epithermal Depostis has been investigated under the following major heads:.Grinding tests.Flotation tests.Oil Flotation tests.Coal-Oil Aggolomeration tests In the grinding tests, optimum grinding time was determined in ball mill ( laboratory-scale) according to liberation size of sample.In pre-tests, it was determined that optimum grinding time was 45 minutes. In the flotation tests,grinding times (15'-30'-45'-60'-75'-90')were repeted to find a optimum grinding time.At the end the test, optimum grinding time of sample was taken costant as 45 minutes.However, this costant time was obained succesfully in the way of grade and recovery og gold.During the flotation tests, some collectors (PAX.Aerofloat-25, Aeorofloat-208)were investigated for finding of optimum flotation conditions.And Aerofloat-208 was found optimum according to results of grades and recoveries. In the oil flotation tests, optimum grinding time of sample was taken constant as 45 minutes and series of tests were mad efor determination of optimu oil type.However,some oil types (Kerosene, Olive oil, Soya oil, Corn oil) were tested.Olive oil was found as a optimum oil in the test mad efor determination of optimum oil type.ABSTRACT This on the Recoverv of Gold from İzmir-Karşıyaka(Arapdağı) Epithermal Depostis has been investigated under the following major heads:.Grinding tests.Flotation tests.Oil Flotation tests.Coal-Oil Aggolomeration tests In the grinding tests, optimum grinding time was determined in ball mill ( laboratory-scale) according to liberation size of sample.In pre-tests, it was determined that optimum grinding time was 45 minutes. In the flotation tests,grinding times (15'-30'-45'-60'-75'-90')were repeted to find a optimum grinding time.At the end the test, optimum grinding time of sample was taken costant as 45 minutes.However, this costant time was obained succesfully in the way of grade and recovery og gold.During the flotation tests, some collectors (PAX.Aerofloat-25, Aeorofloat-208)were investigated for finding of optimum flotation conditions.And Aerofloat-208 was found optimum according to results of grades and recoveries. In the oil flotation tests, optimum grinding time of sample was taken constant as 45 minutes and series of tests were mad efor determination of optimu oil type.However,some oil types (Kerosene, Olive oil, Soya oil, Corn oil) were tested.Olive oil was found as a optimum oil in the test mad efor determination of optimum oil type.