Adli bilim uzmanları ve teknikerlerinin SARS-CoV2 pandemisi hakkındaki bilgi ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of knowledge and anxiety level of forensic science experts and technicians on SARS-CoV2 pandemic
  1. Tez No: 690266
  2. Yazar: MUSTAFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK ESEN MELEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Kamu Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Forensic Medicine, Public Administration, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığında çalışan adli bilim uzman ve teknikerlerin Severe Acute Respiratory Syndrome – Corona Virus2 (SARS-CoV2) Pandemisi bilgi ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla prospektif, tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri 01/10/2020 – 30/11/2020 tarihleri arasında İstanbul'da Adli Tıp Kurumu Başkanlığı içerisinde çalışan 295 kişi üzerinde uygulanan kişisel bilgiler, Koronavirüs 19 Fobisi (C19P – S) ölçeği, literatür doğrultusunda oluşturulan bilgi düzeyi sorularını içeren bir anket formu ile toplanarak elde edildi. Kaydedilen yanıtlara göre oluşan değerler, IBM SPSS 20.0 (IBM Corp.,Armonk,NY,USA) programı kullanılarak analizleri yapıldı. Veri analizlerinde, tanımlayıcı istatistik uygulamaların yanı sıra, verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını kontrol için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ve karşılaştırma analizlerinde Spearman's korelasyon katsayısı, T testi, Mann Whitney U testi ve Kruskall-Wallis testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This prospective, descriptive and cross-sectional study was conducted to evaluate the knowledge and anxiety levels of the Severe Acute Respiratory Syndrome – Corona Virus2(SARS – CoV2) Pandemic of forensic science experts and technicians working at the The Ministry of Justice Council of Forensic Medicine(ATK). Research data was obtained by a questionnaire including personal information, Coronavirus 19 Phobia (C19P – S) scale and knowledge level questions formed in line with the literature, applied on 295 people working in The Ministry of Justice Council of Forensic Medicine Presidency in Istanbul between 01/10/2020 – 30/11/2020. The results were formed according to the recorded answers which were analyzed using the IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) program. In data analysis, in addition to descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to check whether the data were suitable for normal distribution, and Spearman's correlation coefficient, T test, Mann Whitney U test and Kruskall-Wallis test were used in comparison analyses.