Ortaokul sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan mekanı algılama ve çevre okuryazarlığı becerilerinin suç coğrafyası ile ilişkisi
The relationship between space perceptions and enviromental literacy skills in the secondary school social studies course teaching program and crime geography
  1. Tez No: 907592
  2. Yazar: KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Coğrafya ve adli bilimler görünüşte farklı disiplinlerdir, ancak bazı suçların soruşturulması ve çözülmesinde aralarında entegre bir ilişki vardır. Coğrafi bilgiler suçların analizi, delillerin konumu ve soruşturmalar sırasında ilgili olabilecek çevresel faktörlerin anlaşılması için araçlar ve yaklaşımlar sağladığından adli bilimlerde önemli bir rol oynamaktadır. Coğrafya, Dünya yüzeyinin, özelliklerinin, olgularının ve ilişkilerinin incelenmesine odaklanan bilimdir. Diğer yandan adli bilimler, ceza soruşturmalarında delillerin toplanması, analiz edilmesi ve sunulması için kullanılan bir dizi bilimsel disiplindir. İkisi arasındaki ilişki çeşitli şekillerde kendini göstermektedir. Suçların coğrafi konumu her türlü soruşturmada kritik bir unsurdur. Adli tıp uzmanları, bir suçun nerede meydana geldiğini ve coğrafi koşulların olayı nasıl etkilemiş olabileceğini belirlemek için coğrafyayı kullanır. Toprak ve bitki örtüsü çalışmaları adli soruşturmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Coğrafyacılar, belirli bir konumdaki toprak ve bitki örtüsü türlerinin, bir suça veya kalıntıların konumuna ilişkin ipuçları sağlayabileceğinin yorumlanmasına yardımcı olur. Geoanaliz Adli tıp uzmanlarının bir vakayla ilgili verileri haritalandırmasına ve görselleştirmesine olanak tanır, bu, suç mahallerinin yeniden inşası ve delillerin sunulması için gereklidir. Adli coğrafya, deprem, sel veya orman yangını gibi olayların neden ve sonuçlarının belirlenmesinin fiziki coğrafyanın derinlemesine anlaşılmasını gerektiren araştırmalarda kullanılır. Coğrafi Suçlu Profilleri daha önceki suçların lokasyonunu temel alır ve kolluk kuvvetlerinin soruşturmalarına odaklanmasına yardımcı olur. Suç tahmini suç kalıplarını ve risk alanlarını belirleyerek yetkililerin suçları daha etkili bir şekilde önlemesine olanak tanıdığından gelecekteki suçların tahmin edilmesine katkıda bulunur. Coğrafya ve kriminal bilimler entegre halde ilerlemektedir. Bu bilgi disiplinleri suçların soruşturulması ve çözümlenmesinin yanı sıra adaletle ilgili olanların anlaşılmasıyla da bağlantılıdır. Adli alanda coğrafi araçların ve coğrafi analiz tekniklerinin uygulanması, davaların karmaşıklığının çözülmesi ve adaletin daha etkin bir şekilde sağlanması açısından önemlidir. Coğrafya ve adli bilim arasındaki bu kesişim, farklı disiplinlerin toplumsal öneme sahip konuları ele almak için nasıl işbirliği yaptığını gösteren önemli bir örnektir. Türkiye'de ortaöğretim müfredatında bulunan Çevre Okur yazarlığı ve Mekansal Algılama Becerileri ile ilgili dersler hem öğrencilik hem de ilerideki yetişkinlik hayatında kişiye suçtan korunma, suçtan uzak durma ve vaka gelişimi halinde suçun takibi ve çözümüne yönelik fikirler verecek önemli bilgileri vermektedir.
Özet (Çeviri)
Geography and forensic science are seemingly different disciplines, but there is an integral relationship between them in the investigation and solving of some crimes. Geographic information plays an important role in forensic science as it provides tools and approaches for analyzing crimes, location of evidence, and understanding environmental factors that may be relevant during investigations. Geography is the science that focuses on the study of the Earth's surface, its features, phenomena, and relationships. Forensic science, on the other hand, is a set of scientific disciplines used to collect, analyze and present evidence in criminal investigations. The relationship between the two manifests itself in various ways. The geographic location of crimes is a critical element in any investigation. Forensic experts use geography to determine where a crime occurred and how geographical conditions may have affected the incident. Soil and vegetation studies are an integral part of a criminal investigation. Geographers help interpret how soil and vegetation types in a particular location can provide clues to a crime or the location of remains. Geoanalysis allows forensic experts to map and visualize data about a case, which is essential for reconstructing crime scenes and presenting evidence. Forensic geography is used in research that requires an in-depth understanding of physical geography to determine the causes and consequences of events such as earthquakes, floods or forest fires. Geographic Criminal Profiles are based on the location of previous crimes and help law enforcement focus their investigations. Crime prediction contributes to predicting future crimes as it allows authorities to prevent crimes more effectively by identifying crime patterns and risk areas. Geography and criminal sciences are progressing in an integrated manner. These disciplines of knowledge are linked to the investigation and solution of crimes, as well as to understanding those related to justice. The application of geographical tools and geographical analysis techniques in the forensic field is important in resolving the complexity of cases and providing justice more effectively. This intersection between geography and forensic science is an important example of how different disciplines collaborate to address issues of societal importance. Courses on Environmental Literacy and Spatial Perception Skills, which are included in the secondary education curriculum in Turkey, provide important information that will give people ideas about protecting themselves from crime, staying away from crime, and tracking and solving crimes in case of development, both in student life and in later adult life.