Öğrencilerin REACT stratejisine ilişkin deneyimlerinin incelenmesi: Bir nitel meta-özet çalışması
Examining students' experiences about REACT strategy: A qualitative meta-summary study
  1. Tez No: 690265
  2. Yazar: NURAY ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KANADLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
REACT Stratejisi bilgilerin günlük yaşamla ilişkilendirilmesini sağlamaktadır. Alanyazın incelendiğinde REACT Stratejisi konusunda öğrenci deneyimlerini içeren birincil araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırma ikincil çalışma olup bağlam temelli öğrenme yaklaşımını konu alan diğer ikincil çalışmalardan bazı yönleri ile farklılık içermektedir. Nitel meta – özet, araştırmaya dahil edilen çalışmaların amaç, yöntem, veri toplama araçları, analiz, sonuç ve öneriler açısından bir özetleme çalışması değildir. Meta – özet, (i) birincil çalışmalarda kullanılan, (ii) araştırmaya dahil edilen çalışmaların kavramsal doygunluğuna ulaşması kriteri olan, (iii) ileri düzey istatistiksel analiz bilgisine sahip olmayı gerektiren, (iv) sadece sağlık bilimlerinde kullanılan, (v) kuralları ve aşamaları olmayan, (vi) araştırmaya dahil edilen çalışmaların sadece bulgular bölümünün incelendiği bir yöntem değildir. Bu araştırmanın amacı, ikincil bir çalışma şeklinde REACT Stratejisinin (i) bilimsel süreç ve yaşam becerileri, (ii) duyuşsal alan / özellikler, (iii) dersin içeriğinin düzenlenmesi, (iv) öğrenme ve öğretme süreci, (v) öğrenme çıktıları, (vi) sınırlılıkları, (vii) öneriler temaları açısından birincil çalışmalardan elde edilen öğrenci deneyimlerinin yaygınlığını belirlemektir. Bu çalışma, (i) REACT Stratejisini konu alan çalışmalarla, (ii) 2001 – 2020 zaman aralığında yapılmış çalışmalarla, (iii) ilkokul, ortaokul, lise, üstün yetenekli ve yükseköğretim (öğretmen adayları) öğrencileriyle, (iv) İngilizce ve/veya Türkçe dillerinde yayınlanan çalışmalarla, (v) meta – özet yöntemiyle sınırlıdır. Araştırmaya 22 çalışma dahil edilmiş ve çalışmaların kalite değerlendirmeleri yapılmıştır. Araştırmanın verileri QDA Miner Lite programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen çalışmaların frekans ve yoğunluk etki büyüklükleri hesaplanmıştır ve frekans etki büyüklüğü alt sınır %10 kabul edilmiştir. Araştırmada 7 tema altında 26 kod kavramsallaştırılmıştır. REACT Stratejisinin avantajları ve dezavantajları belirlenmiştir. Meta – özet çalışmasının genellenebilirlik ve sınırlılıkları da açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
REACT Strategy provides information to relate real life. There are a lot of primary researches including students' experiences about REACT Strategy in literature. This research that is secondary study has differences in some ways from the others about context – based learning approach. Qualitative meta – summary isn't an abstract of included studies in the research in terms of aims, methods, data collection tools, analysis, results and suggestions. Meta – summary isn't a method such as (i) used primary research, (ii) being a criterion to reach a conceptual saturation, (iii) required advanced statistical analysis knowledge, (iv) used only health sciences, (v) being without rules and phases, (vi) examined only the findings part. The purpose of this meta – summary research is to determine the preponderance finding about the contribution of REACT Strategy to the dimensions of the skills, affective domain, organizing the lesson content, learning and teaching process, limitations and suggestions by bringing together the primary studies that investigate the experiences of students on REACT Strategy. Also this research is limited with (i) studies on REACT Strategy, (ii) from 2001 to 2020, (iii) primary, secondary, gifted students, high school and university (pre - service teachers), (iv) publishing in Turkish and / or English, (v) meta – summary method. 22 study reports were collected and evaluated quality of the studies. The datas of the research were analized with QDA Miner Lite programme. The frequency and intensity effect sizes of the data of the research reports were calculated and the frequency effect size was accepted 10% as a lower limit. In this research, 26 expressions were conceptualized under seven themes. It was determined that REACT Strategy has advantages and disadvantages. Generalizability and limitations of this meta – summary research were also explained.