25-65 yaş arası erkek ve kadın öğretmenlerin işitme kayıpları, işitme sağlığına verdikleri önem ve tükenmişlik düzeyleri
Hearing loss of male and female teachers aged 25-65, their importance to hearing health and burnout levels
  1. Tez No: 690281
  2. Yazar: TUĞSEM MELİKE HARDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İLKER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yetişkin bireylerde işitme düzeyini gösteren ölçek ile bireyin yaşadığı çevrede duyduğu sesleri işitme, işittiğini anlama ve yer tespitinde ne kadar iyi olduğunu belirlemek amaçlanmaktadır. İşitme sağlığında meydana gelen bir problem istenmeyen sorunlara yol açmakta eğitimcinin ilerleyen yaşlarında zorlu süreçlere girmesine neden olmaktadır. İşitme kaybında kişinin dikkatinde azalma, sözlü iletişimde zorlanma, hafızada zayıflama, iş veriminde düşme, psikolojik sorunlar ve sosyal hayattan uzaklaşma görülmektedir. Duygu değişimlerini gösteren ölçek kısa zamanda duyguları gözlemlemek amacıyla geliştirilmiştir. Bireyler sosyal yaşantısında psikolojik sorunlarla başa çıkabilmek için çevresindeki insanların yardımları doğrultusunda bazı girişimlerde bulunup başarılı veya başarısız olabilmektedir. Meslek hayatlarında yaşadıkları problemlerin duygularına ne sıklıkla yansıdıklarını belirtmeleri amacıyla Tükenmişlik Ölçeği'nin kısaltılmış formu ile tükenme durumlarını değerlendirme imkânı bulmaktadır. Tükenmişlik ile insanların bir arada yaşadığı toplumda çevresine karşı beslediği tüm olumlu duygu ve düşünceler zaman içerisinde azalmaya başlamaktadır. Bu tükenmişlik bedensel olabileceği gibi duygusal da olabilmektedir. Duygusal açıdan yaşanan tükenmişlik, karşılıklı ilişkilerde ilginin kaybolması, duygularda azalma bununla beraber sosyal yaşantıdan uzaklaşmaya neden olmaktadır. Tükenmişlik durumu olduğu düşünülen kişilerin topluma kazandırılması ve tükenmişliklerin tespitini yapmak amacıyla tükenmişlik düzeylerini ölçen materyaller geliştirilmiştir. Bu çalışma; 25-65 yaş arası öğretmenlerin işitme kayıplarının tespitini yapmak, işitme sağlığına verdikleri önemi belirtmek ve tükenmişlik düzeylerini saptamak amaçlı yapılmıştır. Öğretmenlere KUİK Ölçeği, Duygudurum Profili Ölçeği, Tükenmişlik Ölçeği'nin kısaltılmış formu ve kısaltılmış versiyonu uygulanmış olup meslek hayatlarında yaşadıkları duyguların neler olduğunu ve ne sıklıkla yaşadıklarını, işitme kayıplarının tükenmişlik düzeylerine etkilerini ve normal işiten kişilerle karşılaştırmasının yapılmasını amaçlayan bir çalışma olmuştur. Çalışmada 25 katılımcıya erişilmiştir. Katılım sağlayan kadın (n=17) ve erkek (n=8) öğretmenler 25-44 yaş aralığı ve 45-65 yaş aralığı olarak iki grupta toplanmıştır. İşitme düzeyini gösteren ölçeğe bakıldığında normal işitmeli öğretmenlerin ortalamasının işitme kayıplı öğretmenlerinkinden daha yüksek olduğu görülmektedir. Duygu değişimlerini gösteren ölçek skorları ile işitme kayıplı bireylerin ortalamasının, normal işitmeli bireylerin ortalamalarından daha fazla değer aldığı bulunmuştur. Tükenmişlik Ölçeği'nin kısaltılmış formu skorları gruplar değişkenine göre incelendiğinde, normal işiten kişilerde tükenmişliğin olmadığı işitme kayıplı kişilerde ise tükenmişlik durumu olduğu görülmüştür. Öğretmenlere ait Tükenmişlik Ölçeği'nin kısaltılmış versiyonu skorları ile normal işiten kişilerde bir tükenmişlik olmadığı işitme kayıplı bireylerde ise tükenmişlik için tehlike sinyalleri verdiği söylenebilir. Öğretmenlerimize uygulanan ölçekler sonucu işitme düzeyleri, duygu değişimleri ve tükenmişlik düzeyleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine how good a person is at hearing, understanding what they are hearing, and locating the sounds they hear in the environment they live in with the scale indicating hearing level in adult individuals. A problem in hearing health leads to undesirable problems, causing the educator to go through difficult processes in his later age. In hearing loss, a person's attention decreases, difficulty in oral communication, memory loss, falling in work efficiency, psychological problems and distancing from social life are involved. The scale showing emotion changes has been developed to observe emotions in a short time. In order to cope with psychological problems in their social life, individuals may make some attempts and succeed or fail in accordance with the help of the people around them. In order to indicate how often the problems they experience in their professional lives are reflected in their feelings, they have the opportunity to evaluate their exhaustion status with the shortened form of the burnout scale. In a society where people coexist with burnout, all positive feelings and thoughts about their environment begin to decrease over time. This burnout can be physical as well as emotional. Emotional burnout, loss of interest in mutual relationships, decreased emotions, however, lead to a departure from social life. Materials measuring burnout levels have been developed in order to bring people who are considered to have burnout status into society and to determine burnout levels. In this study, It was made to detect hearing loss of teachers aged 25-65, to indicate the importance they give to hearing health and to determine the level of burnout. Teachers, quick couplers scale, profile of mood scale, short form and short version of the burnout scale in the profession and the emotions in the work environment, how often do you live, and comparing the effects of burnout levels of hearing loss study has been aimed at people with normal hearing. The study reached 25 participants. December 25-44 and december 45-65 were the two groups of female (n=17) and male (n=8) teachers who participated. Looking at the scale showing the level of hearing, it seems that the average of teachers with normal hearing is higher than that of teachers with hearing loss. It was found that the average of individuals with hearing loss with scale scores indicating changes in emotion was higher than the average of individuals with normal hearing. The abbreviated form scores of the burnout scale were examined according to the group variable, while people with normal hearing did not have burnout, and people with hearing loss had burnout status. A shortened version of the teacher's burnout scale can be said to indicate that people with normal hearing do not have burnout, and people with hearing loss signal danger for burnout. As a result of the scales applied to our teachers, hearing levels, emotion changes and burnout levels were determined.