BIST teknoloji endeksi'ndeki firmalarda entelektüel sermayenin finansal performans üzerindeki etkisi
The effect of intellectual capital on financial performance in BIST technology index listed firms
  1. Tez No: 690289
  2. Yazar: BUSE LEKTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN NAZMİ KARTAL DEMİRGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Literatürde entelektüel sermaye ile finansal performans arasındaki olası ilişkiyi konu alan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Ancak, yapılan çalışmaların çoğunlukla hizmet sektörü üzerine yoğunlaştıkları görülmektedir. Emeğin, sistem ve süreçler ile dış paydaşlarla olan ilişkilerin birlikte bir bütün olarak önem kazandığı teknoloji sektörüne yönelik çalışmalar ise nispeten sınırlı olup, literatür genellikle tek bir alt sektöre yönelik çalışmaları barındırmaktadır. Bu çalışma, bu boşluğu doldurmaya çalışmakta ve entelektüel sermayenin nasıl ölçüldüğünü ve işletmelerin finansal performansları üzerinde nasıl bir etki yaratacağını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç bağlamında, Borsa İstanbul Teknoloji Endeksi'nde işlem gören teknoloji temelli firmalarından oluşan bir örneklem üzerinde ekonometrik bir analiz yapılması amaçlanmaktadır. Elde edilen ampirik bulgulara göre; uzun dönemde de kısa dönemde de entelektüel sermayenin, finansal performans üzerindeki etkisinin negatif olduğu görülmektedir. Bu durum teorik beklentilerin tersine bir durumdur. Diğer bağımsız değişken olan maddi olmayan duran varlıkların, finansal performans üzerindeki etkisi kısa dönemde pozitif yöndedir. Bu teorik çerçeve ve beklentiler ile uyumlu bir sonuçtur. Ancak, bir dönem gecikme sonucunda katsayının işaretinin negatif yönde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
There exists a vast literature on the possible relationship between intellectual capital and financial performance. However, it is seen that most studies on the subject focus on service industry. Studies on technology sector seems to be scarce and related literature mostly deals with sub-sectors. This study aims to fulfill this gap and focuses on determination of intellectual capital and on the relationship between intellectual capital and financial performance of technology sector. Throughout this purpose, it is aimed to make an econometric analysis on the relationship between intellectual capital and financial performance on a data set of Borsa Istanbul (BIST) technology sector. Empirical findings indicate that both in the short- and long-run, intellectual capital affects financial performance negatively. This finding is contrary to theoretical background and expectations. The other independent variable, i.e., intangible assets have statistically significant and positive in the short-run. This finding fits for theoretical background and expectations. However, after one period lag, the coefficient between intangible assets and financial performance turns negative.