Bağımsız denetim firmaları perspektifinden bağımsız denetimde kalite ve etik
Quality and ethics in audit independently from the perspective of independent audit firms
  1. Tez No: 690290
  2. Yazar: ELİF SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Küreselleşmeyle birlikte uluslararası sermaye hareketleri hızlanmış bunun neticesinde çok uluslu firmalar faaliyetlerini farklı coğrafyalarda yürütmeye başlamıştır. Bununla birlikte denetim mesleği önem kazanmış olup uluslararası şirketlerin finansal tabloları bağımsız denetim firmalarının denetiminden geçerek paydaşlarına sunulmuştur. Mali tablolarda oluşabilecek hata, hile, manipülasyon ve yaratıcı muhasebe uygulamaları denetimle önlenmeye çalışılmıştır. Uluslararası şirketlerde son dönemlerde yaşanan büyük çaplı krizler mali tabloların istenilen seviyede denetime tabi tutulmadığını bağımsız denetim şirketlerinin faaliyetlerini tam olarak yerine getirmediğini ortaya koymuştur. Başta Amerika, Avrupa ve gelişmiş ülkeler olmak üzere denetim firmalarının faaliyetlerini denetlemek amacıyla birçok yasal düzenleme hayata geçirilmiştir. Ülkemizde de Kamu Gözetimi Kurumu, denetim firmalarının faaliyetlerini denetlemek adına birçok önlem almıştır. Denetim firmalarının denetim faaliyetlerini kaliteli bir şekilde yerine getirebilmeleri için şeffaflık raporları bu doğrultuda önemli bir gelişme olarak ifade edilebilir. Bu çalışmada Türkiye'de faaliyette bulunan denetim firmalarının 2013-2019 yılları arasında yayınladıkları şeffaflık raporları ele alınarak ortaklık yapısı, finansal bilgiler, verdikleri hizmetler ve müşteri portföyleri incelenip, karşılaştırılmış ve denetim kalitesine etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, international capital movements have accelerated, and as a result, multinational companies have started to carry out their activities in different geographies. However, the audit profession has gained importance and the financial statements of international companies have been submitted to their stakeholders after being audited by independent audit firms. Errors, cheats, manipulations and creative accounting practices that may occur in the financial statements have been tried to be prevented by auditing.The recent major crises in international companies have revealed that the financial statements are not audited at the desired level and that the independent audit companies do not fully perform their activities. Many legal regulations have been implemented in order to audit the activities of audit firms, especially in America, Europe and developed countries. In our country, the Public Oversight Authority has taken many measures to audit the activities of audit firms. Transparency reports can be expressed as an important development in this direction so that audit firms can perform their audit activities in a quality manner. In this study, the transparency reports published by the audit firms operating in Turkey between the years 2013-2019 are discussed, and the shareholding structure, financial information, services they provide and customer portfolios are examined and compared and its effect on audit quality is discussed.