Entelektüel sermaye ve entelektüel katma değer katsayısı (VAIC) ile Borsa İstanbul (BİST)teknoloji endeksindeki firmalar üzerine bir uygulama ve analizi
An application and analysis of the companies in the Bist technology index with the intellectual capital and intellectual value coefficient (VAIC)
  1. Tez No: 568798
  2. Yazar: SEVİLAY KÜRKLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve küreselleşme ile birlikte artan rekabet koşulları, firmaların yeni ekonominin en önemli unsurlarından biri olan bilgiye ve entelektüel sermaye gibi bilgi tabanlı varlıklara verdiği önemin artmasına neden olmuştur. Entelektüel sermaye ile firma değeri arasındaki ilişkiyi, BIST Teknoloji Endeksi'ne dahil 15 firma özelinde inceleyen bu çalışmanın temel varsayımı, söz konusu firmaların bu endekse dahil olmalarını sağlayan özelliklerinin entelektüel sermaye ile önemli ölçüde yakın olduğunun düşünülmesidir. Endekse dahil firmaların, entelektüel sermaye hesaplamalarında Entelektüel Katma Değer Katsayısı Yönteminden faydalanılmıştır. Bu kapsamda, firmaların; karlılık, verimlilik, piyasa değeri/defter değeri gibi finansal performans göstergeleri ile entelektüel sermaye katma değer katsayıları arasındaki ilişki, istatistiksel metotlarla test edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda firmaların maddi varlıklardan ziyade entelektüel sermaye gibi maddi olmayan varlıklara vermeleri gereken önemin daha fazla olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, developments in information technologies and increasing competition conditions with globalization have led to an increase in the importance given by firms to information-based assets such as intellectual capital and one of the most important elements of the new economy. The main assumption of this study, which examines the relationship between intellectual capital and firm value in terms of 15 firms included in the BIST Technology Index, is that the characteristics of these firms which are included in this index are considerably close to that of intellectual capital. Intellectual Value Added Coefficient Method was used in the calculation of intellectual capital of the companies included in the index. In this context, the firms; The relationship between financial performance indicators such as profitability, productivity, market value / book value and intellectual capital value-added coefficients was tested by statistical methods. As a result of this study, it has been concluded that firms should have more importance to give to intangible assets such as intellectual capital rather than tangible assets.