Popüler çizgi filmlerin sosyal bilgiler öğretim programında yer alan değerler çerçevesinde incelenmesi
Analysis of popular comic films within the framework of social knowledge education program
  1. Tez No: 690357
  2. Yazar: ŞEYMA ÜĞDÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde her kesimden ailenin evinde bulunan televizyonlar yetişkinler kadar çocuklarında ilgi odağı olmaktadır. Çocuklar, zamanlarının büyük bir kısmını televizyon karşısında dikkatlerini çeken çizgi filmlerin renkli dünyasında geçirmektedirler. İzledikleri çizgi filmlerin rengârenk yapısı, olay örgüsü ve karakterleri ile kendilerini özdeşleştiren çocuklar bir takım değer öğretimlerini ve istenmeyen durum ya da davranışları da yine çizgi filmler aracılığıyla içselleştirebilmektedirler. Durum böyle iken çocukların hangi çizgi filmleri izledikleri ve izledikleri çizgi filmlerde çocuklara neler aktarıldığı daha önemli hale gelmeye başlamıştır. Araştırmanın amacı; 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programında (SBÖP) bulunan değerlerden hangilerine popüler çizgi filmlerde yer verildiğine, bu çizgi filmlerde değer öğretimlerinin ne kadar tekrar edildiğini saptamak ve çizgi filmlerin değer öğretiminde kullanılabilirliğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda nitel yöntemin kullanıldığı araştırmamızda 2020-2021 eğitim öğretim yılında Erzurum ilinin merkez ilçesi olan Palandöken ilçesine ait bir özel okul ve bir devlet okulu olmak üzere toplamda 100 ortaokul öğrencisinden veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak doküman analizi kullanılan bu çalışmada veri toplama öncesi öğrencilerin en çok izlemeyi tercih ettikleri çizgi filmleri belirlemek amacıyla öğrencilerle görüşme gerçekleştirilmiştir. Sonrasında en çok izlenen çizgi filmler sıraya konularak ilk on çizgi film belirlenmiştir. Belirlenen çizgi filmlerden rastgele seçilen bölümler izlenerek bu bölümlerde geçen değer öğretimine ve istenmeyen durumlara örnek teşkil edecek sahne ve replikler bölüm, dakika şeklinde detaylıca not edilip bunlar betimsel analiz yolu ile çözümlenmiştir. Sonuç olarak; öğrencilerin en çok izledikleri çizgi filmlerin benzerlik gösterdiği görülmektedir. Bu çizgi filmlerin bazılarında değer öğretimleri daha ağır basmakta iken bazıların da ise istenmeyen durum aktarımlarının ağır bastığı görülmektedir. Bazı çizgi filmlerde ise değer öğretimlerinin ve istenmeyen durumların hemen hemen eşit olarak verildiği dikkat çekmektedir. Bu araştırmada değer öğretimi ve istenmeyen durumların olduğu çizgi filmlerin ayrımı yapılarak eğitimde değer öğretimi konusunda hangi çizgi filmlerin ne yönde kullanılabileceği ve ailelerin / eğiticilerin hangi çizgi filme dikkat etmeleri gerektiği tavsiye niteliğinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, first of all, it has been the focus of attention from these days to the present. He spends his time mostly as colorful makers of smart cartoons on their computers. They can repeat their appraisals in children, who compare the movie lines they watch with line structure, pattern and development, and events related to events that can achieve exemplary situation or redevelopment results. That being the case, you started teaching without caring about which cartoons you conveyed. Purpose of the research; The aim of this study is to guess which cartoon lines secondary school students watch and which accuracy rates are shown in these cartoons. He is a school student who was educated in a school school of Erzurum province, which was educated in a private school and a public school in this academic year. As a data collection tool, it is the applications prepared with traditional methods from the education program that is most preferred to watch. in the first very soon watched cartoons by being lined up in their cartoons. Some of the applications that can be applied from the determined examples were followed and these examples were analyzed with analyzes as examples, minutes and case studies. as a result; Candidates can be seen when looking closely at the cartoons they watch the most. In the lights of these cartoons, while the increase in value outweighs, some negative / status shows seem to dominate. In some cartoons, value increases and situations do not attract attention almost equally. Detailed recommendations on which cartoon should be paid attention to evaluations / trainers in education, which can be designed in terms of this movie evaluation and classification of cartoons with situations.