Beceri temelli soruların kullanımına ilişkin ilköğretim 8. sınıf matematik öğretmenlerinin görüşleri
The views of the primary school 8th grade mathematics teachers on the use of skill-based questions
  1. Tez No: 690356
  2. Yazar: HİLAL KAMİLE GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÖRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada beceri temelli soruların kullanımına ilişkin ilköğretim sekizinci sınıf matematik öğretmenlerinin görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda matematik öğretmenlerinin beceri temelli soruların kullanılmasına yönelik olarak, eğitim programlarının kazanımları, içerik materyalleri, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme değerlendirmede kullanımına ilişkin görüşleri alınmıştır. Öğretmenlere görüşme formu elektronik ortamda iletilmiş ve görüşme formunu bu elektronik ortamda doldurmaları istenmiştir. Elde dilen verilerin analizinde nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda öğretmenlerin beceri temelli soruları matematik dersi öğretim programı kazanımları ile uyumlu buldukları görülmüştür. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun da LGS (2020)'de yer alan Beceri Temelli Soruların matematik dersi öğretim programı kazanımları ile uyumlu buldukları görülmüştür. Öğretmenlerin içerik materyallerinin Beceri temelli sorular ile uyumluluğuna ilişkin görüşleri incelendiğinde ise, öğretmenlerin ders kitabı ve EBA'da yer alan ders içeriklerinin Beceri Temelli Sorular ile uyumlu bulmadıkları görülmüştür. Ders kitapları ve EBA'da yeteri kadar beceri temelli soru bulunmadığı, ders kitapları ve EBA'da daha çok alt düzey düşünme becerilerine yönelik soruların bulunduğu ve Beceri Temelli Sorular için yetersiz bulduğu görülmüş bu nedenle öğretmenlerin büyük bir kısmının derslerinde başka basılı/dijital kaynaklara ihtiyaç duyup kullandıkları görülmüştür. Öğretmenlerin görüşleri incelendiğinde kendi düzenledikleri etkinliklerde de beceri temelli sorulara yer verdiği bu sayede üst düzey düşünme becerileri kazandırmaya çalıştıkları görülmüştür. Ancak öğretmenlerin ölçme değerlendirme etkinliklerinde (yazılı, sözlü, performans, proje vb.) beceri temelli sorulara yer vermediği daha çok alt düzey düşünme becerilerine ve kazanımları ölçmeye yönelik sorular kullandıkları görülmüştür. Öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda beceri temelli sorularla en çok karşılaştıkları kaynağın yardımcı/diğer kaynaklar olduğu görülürken en az karşılaşılan kaynağın ise ders kitapları olduğu görülmüştür. Ayrıca ders kitaplarındaki yeteri kadar beceri temelli soru olmadığı ve bu yüzden öğretmenlerin beceri temelli soruların ders kitaplarında dengeli bir dağılıma sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler LGS (2020)'de yer alan beceri temelli soruların 8. sınıf matematik dersi öğretim programındaki konulara dağılımını dengeli bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the opinions of primary school eight grade mathematics teachers on the use of skill based questions. Accordingly, the views of mathematic teachers regarding the use of skill based questions, learning programs' achievements, the content materials, the educational status and assessment and evaluation methods were taken. The interview form was transmitted to teachers electronically and have been asked to fill out the interview form in this electronic environment. In the analysis of the obtained data, content analysis technique was used from qualitative research methods. At the end of the study, it was observed that teachers deem compatible skill-based questions with the achievements of the mathematic course teaching program. It has been observed that the majority of teachers also find that skillbased questions in LGS(2020) are compatible with the achievements of the mathematic course teaching program. When the teachers' views on the compatibility of content materials with skill-based questions were examined, it was observed that the teachers did not find compatible the textbook and the course content in EBA with the skill-based questions. It was seen that there were not enough skill-based questions in textbooks and EBA, there were questions about lower-level thinking skills in textbooks and EBA mostly, andhave been found to be inadequate for Skill-based Questions, so it was seen that the majority of teachers needed and used other printed/digital resources in their courses. When the views of the teachers were examined, it was seen that they tried to gain high-level thinking skills by including Skill-Based Questions in their own activities. But in the assessment and evaluation activities of teachers (written, oral, performance, project etc.) it was seen that they do not use skill-based questions, but rather used questions aimed at lower-level thinking skills and measuring achievements. According to the views of teachers, it was seen that the source they encountered most with skill-based questions was auxiliary/other resources, while the source they encountered least was textbooks. In addition, it was concluded that there are not enough skill-based questions in textbooks, and therefore teachers do not have a balanced distribution of skill-based questions in textbooks. Teachers have found balanced the distribution of skill-based questions in LGS(2020) to the subjects in the eighth grade mathematic course teaching program.