Dental kompozitlerde kullanılan destekleyici faz oranının mekanik ve fiziksel özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of reinforced phase effect ratio on mechanical and physical properties used in dental composites
  1. Tez No: 690362
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİFE BİNNAZ HAZAR YORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Diş Hekimliği, Morfoloji, Biotechnology, Dentistry, Morphology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsan dişinin mekanik özellikleri, dişlerin yapısı ve bileşimine bağlı olarak belirlenir. Dişlerde meydana gelen hasarlar dişin görevini yerine getirmesini engellediği gibi yaşam kalitesini de düşüren bir durumdur. Bu rahatsızlıklar hem genel sağlığımızı hem de estetiği olumsuz yönde etkilediğinden, dişlerdeki çürüğün erken teşhis ve tedavisinin yanı sıra estetik beklentiyi karşılaması oldukça önemlidir. Dişler epitelyum, bağlayıcı doku, sinir hücreleri, kan damarları ve ligamentlerin yanı sıra dentin ve mine gibi özelleşmiş matris yapılarını içermektedir. İnsan dişinin mekanik özellikleri, dişlerin yapısı ve bileşimine bağlı olarak belirlenir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan restoratif dolgular amalgam, rezin esaslı dental kompozitler, cam iyomer simanlar ve kompomerlerdir. Son yıllarda modern dental teknolojideki ilerlemelerle birlikte estetik görünümlü dental restorasyon malzemeleri önemli gelişmeler göstermiştir. Bu gelişmeler günümüzde kompozit dolguların kullanımını arttırmıştır. Kompozit dolgular orijinal diş rengine çok yakın olması nedeniyle doğal görünümün önemli olduğu ön dişler gibi estetik kaygı gerektiren bölgelerde tercih edilir. Kompozit dolgular 4 temel bileşenden meydana gelir. Bunlar; organik polimer matris faz, inorganik destekleyici faz, bağlayıcı ajan ve başlatıcı-hızlandırıcı maddelerdir. Kompozit dolgularda bulunan inorganik destekleyici faz en önemli yapı bileşenidir. Destekleyici faz içeriği, bileşimi, geometrisi ve partiküllerin dağılımı kompozit dolguların fiziksel ve mekanik özelliklerini büyük ölçüde etkiler. Tez çalışması kapsamında; kompozit dolgularda destekleyici fazın özelliklerinin kompozit malzemenin performansının üzerine etkisi incelenecek ve kullanılan destekleyici faz sistemlerinin kompozitin hangi özellikleri üzerinde etkili olduğunun anlaşılması ile istenen özelliklere uygun malzeme seçimi mümkün olabilecektir. Organik matris fazı sabit tutularak destekleyici faz bileşimi (SiO2, SiO2/Silan, SiZr, SiZr/Silan) ve oranları (ağ. %65-75) değiştirilecektir. Optimum özelliklere sahip destekleyici faz bileşimi seçilerek, mekanik ve fiziksel özellikler bakımından doğal diş yapısına benzer kompozit malzemeler üretilmiştir. Tez çalışması kapsamında destekleyici fazların kurutma ve üretim yöntemi seçilmiştir. Sonrasında üretilen destekleyici faz yapıları belirli oran ve bileşimlerde kompozit malzemelere yüklenmiştir. Son olarak ise kompozit malzemeler blue led ışık cihazı ile kürlenmiş, mekanik ve fiziksel özellikleri bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mechanical properties of human teeth are determined depending on the structure and composition of the teeth. Damage to the teeth is a condition that prevents the tooth from performing its duty and also reduces the quality of life. Since these ailments negatively affect both our general health and aesthetics, it is very important to meet the aesthetic expectation as well as the early diagnosis and treatment of caries. Teeth contain specialized matrix structures such as epithelium, connective tissue, nerve cells, blood vessels and ligaments as well as dentine and enamel. The mechanical properties of a human tooth are determined depending on the structure and composition of the teeth. Restorative fillings commonly used today are amalgam, resin-based dental composites, glass ionomer cements and compomers. In recent years, with the advances in modern dental technology, aesthetic looking dental restoration materials have shown significant developments. These developments have increased the use of composite fillings today. Because composite fillings are very close to the original tooth color, they are preferred in areas that require aesthetic concerns such as front teeth where natural appearance is important. Composite fillings consist of 4 basic components. These; organic polymer matrix phase, inorganic supporting phase, binding agent and initiator-accelerator. The inorganic supporting phase in composite fillings is the most important building component. Supporting phase content, composition, geometry and distribution of particles greatly affect the physical and mechanical properties of composite fillings. Within the scope of thesis work; In composite fillings, the effect of the properties of the supporting phase on the performance of the composite material will be examined, and it will be possible to select the material suitable for the desired properties by understanding which properties of the supporting phase systems used are effective on the composite. By keeping the organic matrix phase constant, the supporting phase composition (SiO2, SiO2/Silane, SiZr, SiZr/Silane) and ratios (65-75 wt%) will be changed. By selecting the supportive phase composition with optimum properties, composite materials similar to natural tooth structure in terms of mechanical and physical properties were produced. Within the scope of the thesis, the drying and production method of the supporting phases was chosen. The supporting phase structures produced afterwards were loaded onto composite materials in certain ratios and compositions. Finally, composite materials were cured with blue led light device and evaluated in terms of their mechanical and physical properties.