Annelerin duygusal yeme, bilişsel kısıtlama ve kontrolsüz yeme davranışlarının çocukların besin tüketimine etkisi
The effect of mother's emotional eating, cognitive restraint and uncontrolled eating behaviors on children's food consumption
  1. Tez No: 690387
  2. Yazar: PINAR ÇAĞLAYAN URAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ANDAÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Aile bireylerinin, özellikle ebeveynlerin okul öncesi ve okul çağındaki çocukların yeme davranışlarının düzenlenmesi ve gelişmesinde önemli rol model oldukları yapılan çalışmalarda vurgulanmaktadır. Annenin beslenme bilgisinin de çocuklar için evde hazırlanan besinlerin miktarı ve çeşidini, çocuğun beslenme durumunu etkileyebileceği belirtilmektedir. Bu çalışmada annelerin duygusal yeme, bilişsel kısıtlama, kontrolsüz yeme davranışlarının ve beslenme bilgi düzeylerinin çocukların besin tüketimine olan etkisinin incelenmesi planlanmıştır. Mevcut araştırma Maltepe Yönder Kolejinde eğitim görmekte olan ve çalışma katılmaya gönüllü 6,5-8 yaş ilköğretim öğrencileri ve anneleri üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılara ait veriler üç bölümden oluşan anket ile toplanmıştır. Anketin birinci bölümünde demografik veriler sorgulanırken, ikinci bölümde annelerin yeme davranışlarını saptamak amacı ile üç faktörlü yeme ölçeği (TFEQ-Tr21), üçüncü bölümde ise beslenme bilgi düzeyini ölçmek için yetişkin beslenme düzeyi ölçeği (YETBİD) kullanılmıştır. Çocukların besin tüketim kayıtları BeBİS 8.1 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to studies family members, especially parents, are important role models in the regulation and development of eating behaviors of preschool and school-age children. It is stated that the nutritional knowledge of the mother also affects the amount and type of food prepared at home for children, and the nutritional habits of the child. In this study, the effects of mothers' emotional eating, cognitive restriction, uncontrolled eating behaviors and nutritional knowledge on children's food consumption were analysed. Current research was conducted on children, aged between 6.5 and 8 years, studying at Maltepe Yönder College and their mothers who volunteered to participate in the study. The data of the participants were collected with a questionnaire consisting of three parts. While the demographic information of the mothers was questioned in the first part of the questionnaire, the three-factor eating questionnaire (TFEQ-Tr21) was used in the second part to determine the eating behaviors of the mothers, and a nutrition knowledge level scale for adults (NKLSA) was used to measure the nutritional knowledge level of the mothers in the third part. Food consumption records of the children analyzed in the BEBİS 8.1 program.