Yıldız popülasyonlarında kinematik ve element bolluğu ilişkileri
Relations between kinematics and elemental abundances in stellar populations
  1. Tez No: 690395
  2. Yazar: TOLGA DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Güneş komşuluğundaki F ve G spektrel tipindeki yıldızlardan itibaren Galaktik diskin kimyasal evriminde SN Ia ve SN II patlamalarının rolünü dikkate alarak Galaktik diskin alfa – metal bolluğu ve yaş – metal bolluğu ilişkilerini inceledik. Bu amaç için yıldızlara ait paralaks, öz hareket, radyal hız, element bollukları ve Strömgren fotometri verileri literatürden toplanmıştır. Yıldızların popülasyon ayırımında kinematik kriterler dikkate alınmıştır. Kalın disk yıldızlarının [α/Fe] - [Fe/H] ilişkisinde, [Fe/H] ~ -0.4 dex değerinde metalce zengin tarafa doğru alfa element bolluğunda bir azalma trendi gözlenmiştir. Buna ilaveten kalın diskin [Fe/H] < -0.4 dex ile [α/Fe] > +0.18 dex ve [Fe/H] > -0.4 dex ile [α/Fe] > +0.18 dex bölgelerindeki ortalama alfa element bollukları, sırası ile, = +0.27 dex ve = +0.09 dex hesaplandı. Bu ilişki, galaksi merkezine ortalama uzaklığı Rm < 7 kpc olan yıldızlar dikkate alındığında, ortalama alfa element bolluğu = +0.24 dex değerinden = +0.08 dex değerine azalırken galaksi merkezine ortalama uzaklığı Rm > 9 kpc olan yıldızlar için ortalama alfa element bolluğunda bir değişime rastlanmamıştır. Bunun sebebi galaksi diskinin iç kısımlarında oluşan Tip Ia süpernovalarının galaksinin dış kısımlarındakilere göre daha sık meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Disk yıldızlarının yaş – metal bolluğu ilişkisinden hesaplanan σ[Fe/H] = 0.23 dex değerindeki yüksek dispersiyon, yaş ile metal bolluğu arasında iyi bir korelasyonun olmadığını göstermektedir. Bunun nedeni, 0.6 < log A < 1.2 Gyr ve [Fe/H] ≥ +0.10 dex değerlerinde yaşlı fakat metalce zengin yıldızların varlığıdır. Ramirez ve diğ. (2007) e ait basit kimyasal evrim modeli, disk yıldızlarına uygulandığında günümüzden yaklaşık 14 milyar yıl önce, galaktik diskin metal bolluğunun [Fe/H] = -1.76 dex değerinden [Fe/H] ∼ +0.08 dex değerine doğru bir dizi yıldız oluşum patlaması geçirerek zenginleştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we discussed the alpha – metallicity and age – metallicity trends of the Galactic disc populations taking into account the relative role of SN Ia and SN II to the chemical evolution of the Galactic disc populations from the relations of F and G type stars in the solar neighbourhood. For this purpose, we compiled parallaxes, proper motions, radial velocities, elemental abundances and Strömgren photometric data from the extant literature. We took into consideration kinematical criteria in the seperation of the Galactic stellar populations. We observed a decline in the alpha elemental abundace from [Fe/H] ~ -0.4 dex towards the solar abundances. Furthermore, for the thick disk stars in the ranges of [Fe/H] < -0.4 dex, [α/Fe] > +0.18 and [Fe/H] > -0.4 dex, [α/Fe] < +0.18, mean alpha elemental abundances are calculated as = +0.27 dex and = +0.09 dex, respectively. When we took into consideration the mean Galactocentric distances Rm < 7 kpc, the mean alpha elemental abundances decreased from = +0.24 dex towards = +0.09 dex. On the other hand, stars with the mean Galactocentric distances Rm > 9 kpc in our sample, no trend is observed in the alpha elemental abundances. This results from the suggestion is that the observed frequency of SN Ia is higher at the inner regions of the Galactic disk than the outer parts. The higher dispersion σ[Fe/H] = 0.23 dex calculated from the age – metallicity relation of the disc stars disables the correlation between age and metallicity. This is caused by the metal-rich old stars for the ranges 0.6 < log A < 1.2 Gyr and [Fe/H] ≥ +0.10. A simple Galactic chemical evolution model of Ramirez et al. (2007) showed that 14 Gyr ago, the mean metallicity abundance is enriched from -1.76 dex to +0.08 dex by consecutive star outbursts.