Sporcuların tutkunluk düzeylerinin sportmenlik yönelimlerine etkisi
The effect of passion on sportspersonship among athletes
- Tez No: 690397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ FERUDUN DORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcuların tutkunluk düzeylerinin sportmenlik yönelimlerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklem grubunu takım sporu yapan 18 yaş ve üstü 134 erkek ve 68 kadın oluşturmaktadır. Bu çalışmada sporculara“Tutkunluk Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”uygulanarak veriler elde edilmiştir. Ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi ve tutkunluğun sportmenliğe etkisini ortaya koymak amacı ile çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, tutkunluk ölçeğinin alt boyutlarından biri olan uyumlu tutkunluğun çok boyutlu sportmenlik yönelimi ölçeğinin bütün alt boyutları ile arasında düşük pozitif yönde bir ilişkinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the levels of passion and its effects on sportmenship. 202 (134 male; 68 female) athletes participated voluntarily in this study. Data was collected by the Turkish adapted versions of the Passion Scale and the Multidimensional Sportspersonship Orientation Scale. Pearson correlation analysis was used in order to determine the relationship between the subscales of Passion and Sportpersonship Orientation and a multiple regression analysis was conducted in order to determine the effects of Passion on Sportpersonship Orientation. Results indicated that harmonious passion was correlated positively at a low level with all of the subscales of the sportspersonship orientation scale.