Sporcuların kendinle konuşma ve tutkunluk düzeylerinin zihinsel dayanıklılık düzeylerini belirlemedeki rolü
Role of self talk and passion levels in predicting the mental toughness level in athletes
  1. Tez No: 485901
  2. Yazar: NAZMİ BAYKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesinde kendinle konuşma ve tutkunluk düzeylerinin belirleyici rolünü tespit etmektir. Araştırmaya 225'i (% 46,5) kadın (Yaş=20,77±1,91), 259'u (% 53,5) erkek (Yaş=22,00±2,64) olmak üzere toplam 484 sporcu (Yaş=21,43 ± 2,40) katılmıştır. Araştırmanın problem ve alt problemlerine yönelik cevap bulmak amacıyla araştırma verilerinin toplanmasında“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”, ''Kendinle Konuşma Ölçeği'',“Sporda Tutkunluk Ölçeği”ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler tek tek incelenerek hatalı ve eksik dolduran 17 kişinin, uç değer analizleri sonucunda da 82 kişinin verileri analiz dışı bırakılarak kalan 484 kişinin verileri üzerinden analizler yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 bilgisayar programı kullanılmıştır. Araştırmanın birinci amacı doğrultusunda değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için pearson korelasyon analizi; bağımsız değişkenlerin her birinin tek başına çift uyumu üzerindeki yordamadaki güçlerini belirlemek amacıyla adımsal regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, elde edilen bulgular doğrultusunda sporcuların uyumlu tutkunluk, takıntılı tutkunluk ve motivasyonel kendinle konuşma düzeyleri arttıkça; zihinsel dayanıklılığa ilişkin güven düzeylerinin artacağı, uyumlu tutkunluk düzeyleri arttıkça ve takıntılı tutkunluk düzeyleri azaldıkça zihinsel dayanıklılığa ilişkin devamlılık düzeylerinin artacağı ve sporcuların motivasyonel kendinle konuşma düzeyleri ve takıntılı tutkunluk düzeyleri azaldıkça zihinsel dayanıklılığa ilişkin kontrol düzeylerinin artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the role of self-talk and passion in determining the level of mental toughness of athletes. A total of 484 (Age=21,43 ± 2,40) athletes participated in the research: 225 (46,5%) women (Age=20,77±1,91) and 259 (53,5 %) men (Age=22,00±2,64).“Sport Mental Toughness Questionnaire”,“Self-Talk Questionnaire”,“Sport Passion Questionnaire”and“Personal Information Form”were used to collect research data in order to find answers to the researcher's problems and sub problems. After examining the data obtained at the end of the study the data of 17 people whose data were incorrect and incomplete and 82 people as result of extreme value analysis were excluded, thus, the data of remaining 484 people was analyzed. SPSS 22.0 computer program was used for the analysis of the data. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between variables in the first objective direction of the study; stepwise regression analysis was used to determine the predictive power of each of the independent variables on the dyadic adjustment alone. As a result, it can be said that as the level of harmonious passion, obsessive passion and motivational self-talk increases, the level of confidence related to mental toughness increases; as the level of harmonious passion increases and the level of obsessive passion decreases, the level of Constancy related to mental toughness increases; as the level of motivational self-talk by the athletes and the level of obsessive passion decreases, the level of control related to mental toughness increases.