Elit düzeydeki voleybol kulüplerinin mevkilere göre takım performansının incelenmesi
Analyze of the performance in the volleyball team elite players accordi̇ng to thei̇r playi̇ng positions
- Tez No: 690406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı; elit düzeydeki voleybol kulüplerinin mevkilere göre takım performansının incelenmesini amaçlamıştır. Bu çalışmanın örneklemini Misli.com Sultanlar Ligi'nde ilk 4 sıralamada yer alan 3 kadın voleybol takımlarının 42 kadın sporcusu oluşturmaktadır. Takımların ve oyuncuların maç performanslarını istatistiksel olarak kaydeden İtalyan Data Project firmasının ürünü ''Data Volley 2007 Professional 3.4.0'' sonuçları TVF resmi web sitesinden yararlanılmıştır. Elde edilen bu veriler SPSS 25.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılırken sonuçlar ortalama ve standart sapma olarak verilmiştir. Verilerin normalliği kolmogrov-smirnov testi ile belirlenmiş olup, dağılımların normallik göstermemesi üzerine nonparametrik testlerden kruskal Wallis kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This purpose; It aimed to form teams according to the positions of elite-sized clubs. The sample of this study consists of 42 female athletes of 3 women's volleyball teams in the top 4 rankings in Misli.com Sultans League. The results of“Data Volley 2007 Professional 3.4.0”, the product of the Italian Data Project company, which statistically records the match performances of the teams and players, have been used from the TVF official website. These obtained data were analyzed in SPSS 25.0 package program. While descriptive statistics were used in the analysis of the data, the results were given as mean and standard deviation. The normality of the data was determined by the Kolmogrov-Smirnov test, and because the distributions did not show normality, Kruskal Wallis, one of the nonparametric tests, was used. According to the findings obtained as a result of the research; When the variables of total points in the match were examined, it was determined that there was a statistically significant difference between those who played in the position of setter and opposite, between setter and Libero, middle player and libero, corner player and libero.