Basketbola özgü temel teknik test bataryası geçerlilik ve güvenirlilik çalışması
Basketball-specific fundamental technical test battery validity and reliability study
- Tez No: 690407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezin amacı, Basketbol branşında teknik yeterliliği kombine olarak belirleyecek bir test bataryasının performansa etkisinin incelenmesi ve branşa özgü bir skala oluşturması olarak belirlenmiştir. Çalışma grubu, İstanbul ili Bağcılar bölgesinde faaliyet gösteren Göztepe Spor Kulübü'nün Genç takım seviyesinde ki 16 erkek sporcunun gönüllü katılımıyla uygulanmıştır. Günümüzde sporcuların yeteneklerini ölçmek ve değerlendirmek için çok fazla sayıda yöntem uygulanmaktadır. Araştırmamızda sporcuların boy, yaş, ağırlık ölçümleri yapılarak ayrıca şut (dinamik-statik), pas - dribbling ve savunma testi uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler elektronik ortama aktırılarak ortalama ve standart sapma değerlerine bakılmıştır. Verilerin normallik dağılım testleri için shapiro-wilk testi uygulanmış olup, verilerin normal dağılım göstermesi üzerine ölçümler arası karşılaştırma için one way anova testi uygulanmış olup farklılığın belirlenmesi için Tukey testi kullanışmıştır. Veriler Spss 25. Paket programında analiz edilmiştir Çalışmamız incelendiğinde katılımcıların yaş ortalamaları 16,75±1,00 yıl, boy ortalamaları 173,81±6,72 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 66,56±6,83 kg, BKİ ortalamaları ise 21,99±1,38 olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların Statik şut testi puan dağılımlarına bakıldığında 15 puan ve aşağısı çok düşük, 22 puan ve üzeri çok yüksek, Dinamik şut testi için 18 puan ve aşağısı çok düşük, 23 puan ve üzeri çok yüksek, Pas-Dribbling testi için 26,5 puan ve aşağısı çok düşük, 70.96 puan ve üzeri çok yüksek, Savunma testi için 31 puan ve aşağısı çok düşük, 80 puan üzeri sporcuların çok yüksek puan ortalamasına sahip oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the impact of a test battery on technical performance in basketball, and develop a novel measuring scale unique to basketball. The study group consists of 16 male volunteer athletes from the youth teams of Goztepe Sports Club, located in Bagcilar, Istanbul. The research involved measurements of age, height, and weight of the participants, and then testing their performance in dynamic and static shooting, passing, dribbling and defending. The collected data was analyzed using SPSS Version 25, and sample statistics were calculated. Shapiro-Wilk test was used to check for normality, and the samples were found to follow the normal distribution. We then utilized one-way ANOVA and a Tukey post hoc test to determine whether the differences between groups were statistically significant. As part of our analyses, we calculated 95% confidence intervals for the age, height, and weight of the participants, which were found to be 16.75±1.00 years, 173,81±6.72 cm, 66,56±6,83 kg, respectively. The BMI values were measured to have a 95% confidence interval of 21,99±1,38. The measurement scale we developed identified the following thresholds for different performance levels. For static shooting, very low performance corresponded to a score of 15 or below, while very high performance was observed to correspond to a score of 22 or above. These threshold values were 18 and 23 for dynamic shooting, 26.5 and 70.96 for passing and dribbling, and finally 31 and 80 for defending.