Kahramanmaraş şartlarında farklı gübre formlarının pamuk bitkisinin (Gossypium hirsutum L.) verim, verim unsurları ve lif teknolojik özelliklerine etkisi
The effect of different fertilizer forms on yield, yield components and fiber technological properties of cotton plant (Gossypium hirsutum L.) in Kahramanmaraş conditions
  1. Tez No: 690415
  2. Yazar: ŞENGÜL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RAHMİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş şartlarında farklı gübre formlarının pamuk bitkisinin (Gossypium hirsutum L.) verim, verim unsurları ve lif teknolojik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla 2019 yılı yetişme mevsiminde Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme alanında yürütülmüştür. Denemede; Lodos pamuk çeşidine, kontrol, kimyasal gübre (16 N ve 6 P2O5 kg da-1), üç farklı dozda sığır gübresi (Sığır Gübresi-1: 1500 kg da-1, Sığır Gübresi-2: 2000 kg da-1 ve Sığır Gübresi-3: 2500 kg da-1) ve üç farklı dozda sıvı gübre (Sıvı Gübre-1: 1500 ml da-1, Sıvı Gübre-2: 2000 ml da-1 ve Sıvı gübre-3: 2500 ml da-1) olmak üzere 8 farklı muamele uygulanmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada; bitkisel özellikler, verim, verim unsurları ve lif teknolojik özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre çalışmada kullanılan gübre muamelelerinin pamuk bitkisinde incelenen özellikler üzerlerine etkisi; odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, kütlü pamuk verimi ve lif pamuk verimi için çok önemli, bitki başına boğum sayısı, şif oranı ve lif uzunluğu için önemli bulunmuştur. En yüksek kütlü pamuk verimi 283.81 kg da-1 ile 2000 ml da-1 sıvı gübre ve 280.37 kg da-1 ile 2000 kg da-1 sığır gübresi muamelelerinden elde edilmiştir. Kahramanmaraş ekolojik şartlarında en yüksek kütlü pamuk verimi eldesi için 2000 ml da-1 sıvı gübre ve özellikle sürdürülebilir tarıma uygunluk açısından önem arz eden 2000 kg da-1 sığır gübresi muameleleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the field of Field Crops Department of the Faculty of Agriculture of Sütçü İmam University in 2019 growing season in order to determine the effects of different fertilizer forms on the yield, yield components and fiber technological properties of cotton plant (Gossypium hirsutum L.) in Kahramanmaraş conditions. In the experiment; eight different treatments, icluding control, chemical fertilizer (16 N and 6 P2O5 (kg da-1)), three different doses of animal manure (Animal Manure-1: 1500 kg da-1, Animal Manure-2: 2000 kg da-1 and Animal Manure-3: 2500 kg da-1) and three different doses of liquid fertilizer (Liquid Fertilizer-1: 1500 ml da-1, Liquid Fertilizer-2: 2000 ml da-1 and Liquid fertilizer-3: 2500 ml da-1 ), were applied to Lodos cotton variety. The trial was carried out according to the Completely randomized block design with three replications. In the study; vegetative characteristics, yield, yield components and fiber technological characteristics were examined.