A search for vector-like leptons in atlas run 2 data
Atlas run 2 datasında vektör benzeri leptonların aranması
  1. Tez No: 690416
  2. Yazar: BORA ÖRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
E_6 grubuna dayalı Büyük Birleşik Teori tarafından tahmin edilen çift üretilmiş ağır izo-tekil leptonların araştırılması bu çalışmada detaylandırılmaktadır. Aramanın keşif kanalı pp→L_e L ‾_e→ZeWν_e→3l 2j E_T^miss'dır. Çalışmada kullanılan veriler, 13 TeV kütle merkezi enerjisindeki proton-proton çarpışmalarından elde edilen L=139 fb^(-1) toplam parlaklığa sahip ATLAS Run 2 verileridir. Sinyalin arka plan verimini en üst düzeye çıkarmak için kesim tabanlı bir olay seçimi gerçekleştirilmiştir. Sistematik belirsizlikler olmaksızın dışlama limitleri elde edilmiştir ve ağır yüklü leptonun alt kütle limitinin, önceki sınır olan 100 GeV'den yaklaşık 250 GeV'e çıkarılabileceğine dair umut vermiştir.
Özet (Çeviri)
The search for pair-produced heavy iso-singlet leptons predicted by Grand Unified Theory (GUT) based on group E_6 is detailed in this study. The discovery channel through which the search has been conducted is pp→L_e L ‾_e→ZeWν_e→3l 2j E_T^miss. The data used in the study is the ATLAS Run 2 data which has an integrated luminosity of L=139 fb^(-1) from proton-proton collisions at 13 TeV center of mass-energy. A cut-based event selection has been performed to maximize signal to background yields. Exclusion limits without systematic uncertainties have been obtained, and the results have been found to be promising with the possibility to increase the lower mass limit of the heavy charged lepton to about 250 GeV from the previous limit of 100 GeV.