An agent-based model of opinion formation in social networks
Sosyal ağlarda düşünce oluşumunun etmen tabanlı modellenmesi
  1. Tez No: 690443
  2. Yazar: GÜLŞAH AKÇAKIR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, sosyal ağlarda düşünce dinamikleri etmen tabanlı modelleme ve benzetim yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Ağ topolojisindeki değişimin sosyal yargı kuramını temel alarak kurulan modelin davranışına herhangi bir etkisi olup olmadığını anlamak amacıyla, yazında yaygın olarak kullanılan ve gerçek hayatta gözlemlenen ağları temsil etmede başarılı olduklarına inanılan farklı ağ yapıları kullanılarak model sınanmıştır. Elde edilen sonuçların karşılaştırmalı çözümlemesi, ağdaki yapısal değişikliklerin yalnızca benzetimin denge durumuna ulaşma hızını etkilediğini göstermektedir. Ek olarak, modele ağdaki kişilerle tek yönlü iletişim kuran etkili bir dış aktör eklenmiş ve bu durumun düşünce devinimleri üzerindeki etkisi gözlemlenmiştir. Deney sonuçları bazı toplulukların dışarıdan gelen etkili söylemlere karşı daha dirençli olduğunu oratay koyarken bazılarındaki devinimlerin ise öncesine göre büyük değişimler gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Çoktürlü eşik değerlerine sahip bireylerin oluşturduğu farklı topluluklar gözlemlediğinde kapalı görüşlü kişilerin varlığının devinimi örttüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, opinion dynamics within social networks are examined by means of an agent-based simulation model. The Social Judgement Theory based model is run on random, scale-free and small-world networks, which are three widely considered topologies in the literature, and the results are comparatively analyzed to understand the effect of network topology on the opinion formation behaviors of individuals. The observations indicate that the structural changes in the social network only affect the convergence rates of opinion dynamics. An influential external actor is also introduced to the model, and its impact on opinion dynamics is studied. One critical observation is that a moderate external opinion, compared to an extreme one, has a better chance to push the majority towards extreme opinions in some populations. In addition, a population that normally results in consensus is seen to split into extremes under the effect of intense extreme propaganda. It is observed thT polarization dominates the opinion dynamics in the presence of close-minded agents, when populations having heterogeneous thresholds are considered.