Obezite hastalarında bazı biyokimyasal kan parametrelerin incelenmesi
Evaluation of some biochemical blood parameters in obesity patients
- Tez No: 690442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME DUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mevcut araştırmada obez ve obez olmayan erkek ve kadınlarda beden kitle indeksi (BKİ) ve kan serumundaki bazı kan parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmamız,“Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Dahiliye Polikliniği”ne çeşitli sebeplerle müracaat eden 20-65 yaş arasındaki 40 erkek ve 40 kadın olmak üzere toplam 80 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme gruplarından alınan kan serumları ayrılmış ve uygun cihaz ve kitler ile üretici firmalar tarafından önerilen protokoller takip edilerek ölçümler gerçekleştirilmiştir.Araştırmamızda trigliserit, kolesterol, HDL, LDL, amilaz, lipaz, CRP, sodyum, potasyum, magnezyum, klor, kalsiyum, fosfor, HbA1c, glukoz biyokimyasal parametreleri ölçülmüş ve sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.Hasta(obez) ve kontrol(obez olmayan) gruplarında gerçekleştirilen ölçüm sonuçları hem toplam hem de cinsiyete bağlı olarak değerlendirildiğinde; kan serumlarındaki 'glukoz, HbA1C, CRP. trigliserit düzeyleri'nin hastalarda çok önemli oranda yüksek olduğu belirlenmiştir. Total kolesterol düzeyleri hem toplam hem erkek hasta grupta önemli oranda yüksek bulunurken kadın hastalarda fark önemsizdir. LDL düzeylerinde hasta ve kontrol grupları arasında fark oluşmazken HDL düzeyleri hasta gruplarda önemli oranda düşük olarak belirlenmiştir. Serum lipaz düzeylerinin cinsiyete bağlı anlamlı bir farklılık oluşturmadığı ancak toplamda hasta gruplarda önemli oranda yüksek olduğu belirlenmiştir. Serum amilaz düzeylerinin ise kadın hastalarda önemli oranda düşük olduğu, toplamda ve erkek hasta gruplarda ise önemsiz olduğu belirlenmiştir. Sonuçlarımız hem toplam hem de cinsiyete bağlı olarak değerlendirildiğinde'kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum ve fosfor düzeyleri'nin hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı derecede farklılaşmadığı,'klor düzeyleri'nin ise toplamda ve erkek hastalarda yüksek, kadın hastalarda önemsiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate to relationship between BMI and some blood parameters in obese and non-obese men and women. Our research was conducted with volunteers who applied to Kafkas University, Health Research and Application Center, internal medicine department for various reasons. The research was carried out with a total of 80 volunteers /40 men and 40 women) between the ages of 20 and 65 years. The serum samples were separated from blood samples obtained from the measurements were performed by following the protocols recommended by the manufacturers and by appropriate devices and kits. In this study, some biochemical parameters (HbA1C, glucose, amylase, lipase, HDL, LDL, total cholesterol, triglycerides, sodium, potassium, calcium, magnesium, phosphorus, chloride) were measured and the results were compared statistically. When the results of the measurements performed in the patient and control groups were evaluated both totally and according to gender; it was identified that serum glucose, triglycerides levels were significantly higher in patients, that HDL levels were significantly lower in patients compared to that of controls, however LDL levels were not different between patients and controls. Total cholesterol levels were found to be in total number of patients and male patients, but not significant in female patients. When the results of the CRP and lipase levels were evaluated to gender as the independent variable;it was identified that there was an significant increase in the levels of the all groups. Serum amylase levels were significantly lower in female patients, but were not in total and male patients. When the levels of calcium, potassium, magnesium, sodium, phosphorus were evaluated both totally and according to gender; were not different between patients and controls. Chloride levels were significantly higher in total group and male patients, were not significant in female patients.