Sağlık Bilimleri üniversitesi Gülhane Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılık düzeyinin beslenme durumuyla ilişkisi
The relation between social media addiction level and nutritional status in the students of Gülhane Faculty of Health sciences of the University Health sciences
  1. Tez No: 690449
  2. Yazar: BUKET AKYAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HASDE, DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA KARAİSMAİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Üniversite eğitimi öğrenciler için yeni bir dönemi oluşturmakta ve bu değişim beslenme alışkanlıklarını da etkilemektedir. Bu dönemde öğrenciler sosyal çevre edinme, bilgiye ulaşabilme/paylaşabilme ve eğlenceli vakit geçirme gibi nedenlerle sosyal medya uygulamalarını yaygın bir şekilde kullanmaktadır. Ayrıca sosyal medyadan sağlık ve beslenme gibi konuları takip etmektedirler. Sosyal medyada kalınan sürenin artması bireylerde bağımlılık riski oluşturduğu ve dolaylı olarak beslenme durumlarını etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının beslenme alışkanlıklarıyla ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte analitik bir çalışma olup, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde Aralık 2020-Ocak 2021 tarihinde yürütülmüştür. Mevcut pandemi kısıtlamaları sebebiyle online anket yöntemi uygulanmış, tüm hedef kitleye ulaşmak amaçlandığından bütün öğrencilere online anket dağıtılmıştır. Ocak-Şubat 2021 süresince, toplanan verilerin yönetimi ve analizleri oluşturulmuş, çalışmanın raporu Mart-Haziran 2021 döneminde yazılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 25.0 programına aktarılmış, sürekli değişkenlerin normal dağılıp dağılmadığı çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılarak, varyansların homojenliği ise Levene testi ile değerlendirilmiştir. İki bağımsız grup karşılaştırması için bağımsız örneklem t testi, iki değişken arasındaki ilişki için Pearson Korelasyon, üç ve daha fazla bağımsız grup karşılaştırması için Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA), kategorik değişkenlerin karşılaştırmasında ise Ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: University education creates a new term for students and this change affects their eating habits. In this period, students widely use social media applications for reasons such as creating a social environment, accessing/sharing information and having fun. They also follow topics such as health and nutrition on social media. It is thought that the increase in the time spent on social media creates a risk of addiction in individuals and indirectly affects their nutritional status. The aim of this study is to examine the relationship between social media addiction and nutritional habits in university students. Material-Method: The research is a cross-sectional analytical study and was carried out in Health Sciences University Gulhane Health Sciences Faculty students between December 2020-January 2021. Due to the current pandemic restrictions, the online survey method was applied, and since it was aimed to reach the entire target audience, an online survey was sent to all students. During January-February 2021, the management and analysis of the collected data were created, the report of the study was written in the period of March-June 2021. The data were transferred to the IBM SPSS Statistics 25.0 program, and the homogeneity of the variances were evaluated with the Levene test, whether the continuous variables were normally distributed or not, by looking at the skewness and kurtosis values. Independent sample t-test was used for the comparison of two independent groups, Pearson Correlation for the relationship between two variables, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) for the comparison of three or more independent groups, and Chi-square test for the comparison of categorical variables.